TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy standard WI-Fi 6 jest stworzony dla biznesu?

Wi-Fi 6 to większa przepustowość i szybkość komunikacji. Standard IEEE 802.11ax to także nowe funkcje, których nie było we wcześniejszych rozwiązaniach. Może być to odpowiedź na potrzeby biznesu, szczególnie w przypadku IoT.

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) opracowuje specyfikacje 802.11 definiujące sieci bezprzewodowe. Obecnie w wielu miejscach funkcjonuje standard opublikowany w 2013 r. – 802.11ac. Jednak w 2019 r. opublikowano standard  802.11ax, który oferuje lepsze rozwiązania. Występuje on również pod nazwami Wi-Fi 6 lub High-Efficiency Wireless.

Nowy standard to nie tylko szybkość, większy zasięg i niezawodność. To także nowe funkcje takie jak chociażby Target Wake Time (TWT, tzw. docelowy czas budzenia). Zwiększa on żywotność baterii w smartfonach i urządzeniach mobilnych.

W teorii przepustowość sieci Wi-Fi 6 wynosi 14 Gbps. Zakładając, że pojedynczy strumień 802.11ax ma 3,5 Gbps. Sprawi to, że przesyłanie strumieniowe wideo w jakości 4K czy zarządzanie inteligentnymi urządzeniami będzie odbywać się bez opóźnień.

802.11ax zostało także przeniesiona na pasmo 5 GHz w celu zmniejszenia rywalizacji z urządzeniami działającymi w trybie 2,4 GHz.

Dzięki tym wszystkich cechom standardu możliwe jest przy jego użyciu podłączenie nawet cztery razy więcej urządzeń niż przy poprzednich standardach. I to bez opóźnień i przy zachowaniu przepustowości. To przez wykorzystanie technologii multipleksowania wziętej od telefonii komórkowej LTE.

Wi-Fi 6 to także większe zasięgi przy wykorzystaniu mechanizm transmisji danych OFDMA (technologia Orthogonal Frequency Division Multiple Access). Umożliwia rozbicie kanału Wi-Fi na kilka tysięcy subkanałów. Zakłócenia i szumy na nich są izolowane od pozostałych, co zmniejsza konieczność retransmisji. Wzrasta również czas transmisji z 3,2 us do 12,8 us.

Organizacja Wi-Fi Alliance zauważa szerokie zastosowanie tego standardu. Jednak przedsiębiorstwa chcące z niego korzystać powinny jasno sprecyzować swoje potrzeby, by przekonać się, czy jego wykorzystanie będzie potrzebne i skuteczne.

Przede wszystkim można stosować ją przy Internecie Rzeczy – IoT. Wi-Fi 6 to w tym przypadku lepsza wydajność baterii, większy zasięg i lepsza praca.

Innym sposobem wykorzystania 802.11ax są pomieszczenia z dużą liczbą sieci i osób. Dzięki temu połączenie będzie szybsze i niezawodne przez wykorzystanie większej przepustowości.

Możliwe jest także wykorzystanie Wi-Fi6 w pojazdach oraz systemach A/V. Tutaj główną zaletą przemawiającą za jego wyborem są zmniejszone opóźnienia z uwagi na wykorzystanie OFDMA.

Źródło: computerworld.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze