TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy środki publiczne zniszczą konkurencję? 

Cała Polska czeka na środki finansowe z Unii Europejskiej. Chodzi o 134 miliardy euro, stanowiące równowartość ponad 600 miliardów złotych. Środki te obejmują pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy oraz funduszy spójności. Jak wpłynie to na rynek telekomunikacyjny?

Jak wiemy, pieniądze zarezerwowane dla Polski w budżecie Unii Europejskiej zostały zamrożone ze względu na powstały konflikt wynikający z niespełnienia przez nasz kraj szeregu warunków dotyczących w szczególności praworządności. Pierwsza wersja KPO, wysłana do Brukseli jeszcze w 2021 roku, została zaakceptowana przez Komisję Europejską, a następnie przez Radę UE. Według zawartych tam zapisów Polska ma otrzymać łącznie 34 mld euro, z czego 22,5 mld w formie grantów oraz 11,5 mld w postaci pożyczek. W sierpniu 2023 roku Polska wysłała wniosek o aktualizację KPO, w którym wystąpiono o dodatkowe kredyty oraz granty z programu dotyczącego energetyki. Na podstawie tego wniosku łączna kwota zapisana w KPO dla Polski wynosi 58,76 mld euro. Jak widać są to ogromne środki finansowe, które – po uruchomieniu – z pewnością nie pozostają obojętne dla naszego ekosystemu gospodarczego. 

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, logo

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: Krajowy Plan Odbudowy: pierwsze inwestycje jeszcze w tym roku – Platforma Przemysłu Przyszłości (przemyslprzyszlosci.gov.pl)

Dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników

Krzysztof Zawadzki
Krzysztof Zawadzki
doradca biznesowy Grupy MiŚOT

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze