TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy nowy minister cyfryzacji zakaże Huawei i TikTok’a?

Coraz więcej państw wprowadza ograniczenia dotyczące usług i sprzętów pochodzących z Chin. Czy nowy minister cyfryzacji wprowadzi podobne przepisy także w Polsce? Czy w naszym kraju pojawi się zakaz dla Huawei i TikToka?

Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie wprowadzają zakazy dla produktów chińskiego pochodzenia. Na temat tego, czy również w Polsce pojawią się podobne regulacje prawne, wypowiedział się Krzysztof Gawkowski, nowy minister cyfryzacji. Temat w trakcie rozmowy w RMF FM podjął Robert Mazurek.

Chociaż Krzysztof Gawkowski nie podawał żadnej konkretnej nazwy czy firmy, to potwierdził, że Polska może śladem innych państw wprowadzić regulacje, które ograniczą możliwość korzystania z usług czy sprzętów z Chin. Podobno prace nad konkretną ustawą już trwają. Jeszcze w tym roku nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma trafić do sejmu.

– Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku ustawa będzie procedowana. Ograniczy ona na polskim rynku to, co mogłoby być niebezpieczne z punktu widzenia infrastruktury krytycznej – powiedział w trakcie wywiadu Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.

Minister zauważył, że istnieją firmy odpowiedzialne za kluczową infrastrukturę, do których można mieć uwagi jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Chociaż nazwa Huawei nie padła, to jednak nie ma wątpliwości, że o tę firmę chodzi.

–  Są takie firmy na rynku, które budzą wątpliwości z punktu widzenia infrastruktury informatycznej państwa. Trzeba zrobić wszystko, by w Polsce nie pojawiała się infrastruktura, a jest taka nie do końca kontrolowana, przez którą sieciowo można byłoby Polskę zaatakować. Musimy zrobić wszystko, by takie sytuacje się nie wydarzyły – stwierdził Gawkowski.

W trakcie rozmowy pojawił się także wątek chińskich aplikacji. Gawkowski wspomniał, że są takie, które nie są zalecane do instalowania w służbowych telefonach i komputerach. Wynika to z obaw o pozyskiwane przez nie dane i możliwość przekazywania ich dalej.

Sprawa może dotyczyć TikToka, ale nie tylko. Wątpliwości budzi również aplikacja zakupowa Temu.

Źródło: RMF FM, telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...