Czy KSeF ograniczy wyłudzanie VAT?

wyłudzanie vat

KSeF ma ograniczyć wyłudzenia VAT. Ma to być skuteczniejszy sposób na powstrzymanie tego procederu od poprzednich rozwiązań. Jednak eksperci są sceptyczni co do wielkiej wiary w możliwości KSeF.

Krajowy System e-Faktur wydaje się najważniejszym rozwiązania ograniczające możliwość wyłudzenia podatku z uwagi na powszechność stosowania. Jednak jest wiele wątpliwości, czy wiara w to rozwiązanie nie jest płonna.

– Fałszywa e-faktura niczym nie różni się od prawdziwej. KSeF nie ma możliwości weryfikacji tego. Moim zdaniem, do systemu wciąż będzie można wprowadzać dowolną liczbę sfałszowanych faktur. Pod tym względem nic się nie zmieni. Jednocześnie uczciwi podatnicy nadal będą nagminnie podejrzewani o to, że ich faktury potencjalnie mogą być puste. I jeśli nie będą w stanie przedstawić dostatecznych dowodów swojej niewinności, będą mieć problemy z fiskusem – mówi radczyni prawna i doradczyni podatkowa Natalia Stoch-Mika.

Wątpliwości budzą też możliwości techniczne, gdyż będzie to jeden z najbardziej obciążonych publicznych systemów informatycznych.

Resort zapewnia, że będzie w stanie obsłużyć nawet 100 mln faktur dziennie. Ale doradcy podatkowi zalecają przedsiębiorcom testowanie nowego obiegu dokumentów już teraz, żeby sprawdzić go przed obowiązkowym wprowadzeniem. Wtedy na sprawdzenie tej formuły będzie już za późno.

– W praktyce to może być jeden z najbardziej obciążonych publicznych systemów informatycznych. Ważne będzie więc ustalenie procedur wystawiania faktur w sytuacji jego awarii. Firmy nie będą mogły sobie pozwolić na przestoje w wystawianiu faktur – wskazuje Ewa Flor, doradczyni podatkowa.

– Faktury ustrukturyzowane należało wprowadzić przed wdrożeniem JPK po to, żeby usprawnić dostarczanie dokumentów na bieżąco do urzędów skarbowych, zautomatyzować cały proces i ograniczyć liczbę błędów popełnianych przez podatników. Biorąc pod uwagę aktualne rozwiązania technologiczne, elektroniczne wysyłanie i przechowywanie faktur jest bezpieczne, ekologiczne oraz tańsze niż drukowanie ich i gromadzenie w papierowej formie – Natalia Stoch-Mika.

Nie wiadomo, czy KSeF będzie działał sprawnie ani czy wyeliminuje karuzele VAT. Na razie są wobec niego spore oczekiwania i spore wątpliwości. Tak naprawdę dopiero praktyka zweryfikuje je wszystkie.

– Stworzenie tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest ogólnopolska chmura dla wszystkich wystawianych w Polsce faktur, to nie lada wyzwanie. Pozostaje mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów dobrze przeanalizowało ilość danych, jakie będzie pozyskiwało i przechowywało, przygotowując pod to odpowiednią infrastrukturę techniczną – zwraca uwagę prof. Adam Mariański, Prezes Polskiego Instytutu Analiz Ekonomiczno-Prawnych.

Źródło: Redakcja MondayNews