Autor: Przemysław Kulawik
Prędkość Internetu Światłowodowego może być nawet stukrotnie większa niż tradycyjnego LTE. FTTH to nie tylko pobieranie filmów w jakości HD w kilka sekund. To także bezpieczne i skuteczne korzystanie z Internetu w domu lub pracy.
Obecnie tylko niecały 1% gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do Internetu światłowodowego. Fakt ten powinien dziwić nie tylko ze względu na ogromne zalety FTTH, ale także rys historyczny. Pierwszy światłowód telekomunikacyjny powstał we Włoszech w roku 1977, a już rok później naukowcy z Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie zaprojektowali i stworzyli pierwszy kabel światłowodowy. Wspomniane odkrycie można uznać za przełomowe, ponieważ kable światłowodowe znacznie przewyższają te wykonane z miedzi. Przede wszystkim są one lżejsze, a włókna światłowodowe wykonuje się z piasku, czyli surowca bardzo łatwo dostępnego. Kabel ten stosowany jest m.in. w stacjach telewizyjnych, gdyż jego niewielki ciężar okazuje się bardzo wygodny przy transmisjach „na żywo” – umożliwia swobodne poruszanie kamer i minikamer.
Szybko i bezpiecznie
Internet Światłowodowy gwarantuje nam bardzo sprawne pobieranie i wysyłanie różnego rodzaju plików – filmów, muzyki itp. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj oczywiście jego nazwa – śmiało można stwierdzić, że wszystkie dane są przekazywane z prędkością światła. Zapewniają to elastyczne, cienkie jak włos, szklane włókna, które przewodzą światło. FTTH oferuje najszybszy i najbardziej niezawodny dostęp do Internetu. Znacznie przewyższa technologie mobilne, satelitarne czy kablowe, które są o wiele wolniejsze. Jest też gwarancją bezpieczeństwa. Kablom światłowodowym nie zagraża pogoda – nie są narażone na wyładowania atmosferyczne, zakłócenia radiowe, czy elektromagnetyczne. Same także nie są źródłem żadnych zakłóceń. Wysoki stopień bezpieczeństwa dotycz także transmisji danych – użytkownicy nie muszą obawiać się podsłuchów, ewentualne próby ich założenia są wyjątkowo trudne i da się je szybko wykryć.
Prędkość światła w domu i pracy
Internet światłowodowy może osiągnąć prędkość nawet do 1000 Mb/s (dla porównania: średnia LTE w naszym kraju to zaledwie 15 Mb/s). Dzięki temu pobranie filmu w jakości HD zajmuje zaledwie kilka sekund, a nie – jak to się czasami zdarza – nawet kilka godzin. O niezawodności światłowodów świadczy też ich wszechstronne zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. w: telekomunikacji (np. stacje telewizyjne, pociski sterowane światłowodami, okablowanie samolotów i statków, w celu zmniejszenia ryzyka iskrzenia i pożaru, telewizja kablowa, zdalna kontrola i ostrzeganie), medycynie (w chirurgii spełniają rolę kamery, która wprowadzana jest do wnętrza np. żołądka pacjenta), przemyśle samochodowym (niezawodna transmisja danych, oświetlacze, wyświetlacze) lub służą do oświetlania pomieszczeń (powszechnie znane i dostępne lampy halogenowe lub metahalogenowe). Kable światłowodowe mają znaczną przewagę nad tradycyjnymi – miedzianymi – kablami. Posiadają większą szerokość pasma, nie wymagają uziemiania (nie przesyła się nimi sygnałów elektrycznych), dodatkowo są niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne – np. wodę. I co najważniejsze – w kablu światłowodowym można bezpośrednio łączyć jego odcinki, w kablu miedzianym mogłoby się to wiązać z zakłóceniami.
Internet przyszłości dostępny już dzisiaj
Dzięki technologii światłowodowej określenie „mega szybki Internet” nie będzie wyłącznie chwytliwym (i niemającym odzwierciedlenia w praktyce) hasłem reklamowym różnych operatorów telekomunikacyjnych. Do 2020 roku wszyscy w Unii Europejskiej powinni mieć dostęp do szybkiego Internetu (minimum 30 Mb/s) i transmisji danych. FTTH gwarantuje doskonałą jakość sygnału, umożliwia transmisję na duże odległości (sygnał świetlny w nośniku jest tłumiony w o wiele mniejszym stopniu niż w nośniku miedzianym). FTTH jest zdecydowanie technologią przyszłości, która powoli rewolucjonizuje rodzimy rynek. Niezawodność Internetu światłowodowego nie tylko pozwala na komfortowe korzystanie z dostępu do sieci w domowych warunkach. To przede wszystkim doskonałe rozwiązanie dla firm, których sprawne funkcjonowanie opiera się na szybkim wysyłaniu i odbieraniu danych. W takim miejscach kontakt z drugą osobą toczy się głównie w przestrzeni wirtualnej, toteż niezawodność Internetu powinna być sprawą priorytetową. Nie ma zatem żadnych wątpliwości – FTTH to niezawodne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na szybkim, sprawnym i bezpiecznym korzystaniu z Internetu w domu i pracy.