TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy Facebook i Instagram znikną z Europy?

Firma Meta opublikowała raport, z którego wynika, że istnienie Instagrama i Facebooka w Europie jest zagrożone. Wszystko przez europejskie przepisy i sposób przetwarzania danych firmy.

Niedawno pisaliśmy o przegranej Google związanej z przepisami RODO. Już wtedy istniało podejrzenie, że podobna sytuacja może dotyczyć innych firm z USA działających w Europie.

Teraz Meta informuje o tym, że zmiany przepisów w Unii Europejskiej stanowią problem dla jej funkcjonowania, a to może zakończyć się zniknięciem Facebooka i Instagrama z Europy. Zgodnie z prawem UE nie można przetwarzać danych przez serwery amerykańskie. A Meta bez takiego przetwarzania straci możliwość kierowania reklam do użytkowników, a w rezultacie opłacalność istnienia na starym kontynencie.

W raporcie pojawiły się nawet zapisy, że jeśli w 2022 r. firmie nie uda się zawrzeć nowych umów wymiany danych, do flagowe serwisy znikną. Dlatego Meta skierowała oświadczenie do regulatorów o łagodniejsze przepisy w zakresie wymiany danych.

Zniknięcie Facebooka i Instagrama dla wielu użytkowników byłoby prawdziwym problemem. Nie chodzi jedynie o konta prywatne, ale też o firmowe służące do kontaktu z klientami. Statystyki NapoleonCat wskazują, że w Polsce działa prawie 25 mln kont na Facebooku.

Do portalu dobreprogramy.pl Biuro prasowe META przysłało oświadczenie w tej sprawie:

„Nie mamy absolutnie żadnego zamiaru ani planu wycofania się z Europy. Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie. Firmy potrzebują dokładnych i globalnych przepisów, aby dbać o długoterminowe bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych. Z tego względu, tak jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorujemy zmiany regulacji i ich potencjalny wpływ na naszą europejską działalność.”

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze