TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Metawersum. Problemy i korzyści

Gdy w 2021 roku Mark Zuckerberg, szef Facebooka, ogłosił, że firma zmienia nazwę i zamierza wyznaczać nowe granice w wirtualnym świecie, zachwycił się również świat realny. Meta, bo tak teraz nazywa się korporacja, chce sprawić, że przeniesiemy znaczną część naszego życia do cyberprzestrzeni. Do metawersum. Warto jednak zadać pytanie: o co w tym wszystkim chodzi?

Metawersum – co to znaczy?

Konferencja Zuckerberga, który – bez mrugnięcia okiem – opowiedział o podstawowych założeniach platformy rozszerzonej rzeczywistości Metaverse, trwała prawie półtorej godziny. W czasie rzeczywistym śledziło ją natomiast tylko 20 tys. osób. Później żartował z tego polski portal technologiczny Spider’s Web. Redaktorzy uznali, że zachwytów brak, bo… nikt na tę technologię nie czekał.

Problemy metawersunm

Tezę potwierdza Phil Libin, twórca oprogramowania do wideokonferencji Mmhmm. – Podpiąłem gogle VR, ale wytrzymałem tylko kilka minut. Ludzie nie są przystosowani do funkcjonowania z kawałkiem plastiku na twarzy. Zuckerberg próbuje sprzedać pomysł, który już wcześniej się nie przyjął.

Do powyższego rozwiązania chłodno podchodzi też Elon Musk. Założyciel SpaceX i Tesli, a także Człowiek Roku 2021 według magazynu TIME, twierdzi, że idea metawersum (oraz nowoczesnego internetu Web 3.0) go nie przekonuje. – Nie zaprzątam sobie tym głowy – konkluduje Musk.

Czym jest metawersum? To technologia mająca na celu zapewnienie ludziom miejsca do rozmów, korzystania z wirtualnej rozrywki, prowadzenia spotkań czy konferencji, a także po prostu BYCIA. Spełnienie marzeń pisarzy sf oraz technologicznych geeków. Alternatywna rzeczywistość i przestrzeń do prowadzenia drugiego, cyfrowego życia. Może w mniej inwazyjnej formie niż prorokowana dystopijna przyszłość w filmie „Surogaci” z Bruce’em Willisem – bez szeregu strzelanin i pościgów – ale z mocną ingerencją w dotychczasowy styl życia i przyzwyczajenia ludzi.

Chociaż koncept ten nie jest niczym nowym, to do tej pory pomysł funkcjonował na obrzeżach zainteresowania opinii publicznej. Wygląda na to, że w przyszłości istnieć będzie szereg równoległych metawersów, które mogą – ale nie muszą – wzajemnie na siebie oddziaływać. To, w jakim stopniu użytkownicy będą mogli się ze sobą kontaktować, jest jeszcze niewiadomą.

Korzyści metawersum

Entuzjaści przekonują o końcu dotychczasowej formy internetu. Ich zdaniem już wkrótce wszyscy będziemy korzystać z cyfrowego świata metawersum. Pole do popisu jest spore, gdyż funkcjonalność ograniczona jest wyłącznie ludzką kreatywnością. Przykład? Nissan prowadzi prace nad możliwością pojawienia się jako wirtualny awatar w samochodzie znajomego. W ten sposób można będzie udzielić mu rad lub po prostu towarzyszyć podczas długiej podróży. Największą zaletą innowacji może być zatem eliminacja samotności.

Warto już teraz zadbać o prywatność użytkowników i ich bezpieczeństwo. Będzie wymagało to szeregu uregulowań prawnych – przepisy muszą nadążyć za zmieniającym się światem – a także nabycia nowych, niezbędnych kompetencji cyfrowych.

Zaznaczę ponadto rozwijający się aspekt ekonomiczny. To doskonały czas na inwestycje w tę technologię. Kolejne przedsiębiorstwa tworzące rozwiązania VR pojawiają się codziennie, a ich akcje osiągają zawrotne ceny. Szaleństwo dzieje się też po drugiej stronie ekranu. Wirtualna nieruchomość w cyfrowym świecie Decentraland została sprzedana za 618 tys. kryptowaluty MANA, co dla sprzedającego przełożyło się na zysk 2,4 mln USD!

Sukcesy notuje się również w Polsce. Mateusz Urantówka, założyciel Targów Metaverse oraz start-upu MFA Filming Studio, już kojarzony jest jako przedstawiciel pokolenia metawersum. Zdaniem przedsiębiorcy lata 2024 – 2025 będą należały właśnie do tej technologii. – W Polsce to prawie nieznany temat. Obudzono ciekawość właścicieli firm IT, ale konsument jeszcze nie zna większości zalet. To się jednak wkrótce zmieni – dodaje Urantówka.

Namiastkę metawersum poznali mali i średni operatorzy telekomunikacyjni. Platforma Avatarland została wykorzystana przy okazji Wirtualnego Kongresu Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych. Użycie wirtualnych awatarów umożliwiło w czasach pandemii częściowe oddanie wrażeń płynących z uczestnictwa w wydarzeniu. Miałem okazję przetestować to rozwiązanie i chociaż przypominało bardziej grę z gatunku MMORPG, to nie sposób nie docenić innowacji. Zwłaszcza że normalny kontakt był wtedy niemożliwy.

Czy Zuckerberg przestrzelił?

Prace nad Metaverse przypadły na trudniejszy dla Marka Zuckerberga czas. W ostatnim kwartale ubiegłego roku Facebook stracił ok. pół miliona użytkowników (to pierwszy raz, gdy bilans nowych i usuniętych kont wyszedł negatywny), a 4 lutego 2022 roku cena akcji na giełdzie spadła o 26,39 proc. Wartość Meta Platforms zmalała o 260 miliardów USD, a więc o ¼ wartości spółki. Postawienie na rozwój nowej funkcjonalności, podczas gdy portal społecznościowy przeżywa kryzys, to ryzykowny strzał.

Metawersum będzie jednym z najważniejszych trendów w nadchodzących latach. Jestem jednak przekonany, że nawet najlepiej zrealizowana wirtualna rzeczywistość nie odda złożoności ludzkich relacji społecznych i biznesowych. Czas pokaże, czy gogle VR po jakimś czasie nie wylądują na strychu, obok innych gadżetów. 

Źródła:

  • dobreprogramy.pl
  • cyfrowa.rp.pl
  • technologia.dziennik.pl
  • spidersweb.pl
  • geekweek.interia.pl
Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...