Czy będą nowe baterie do smartfonów?

Trwają prace nad bateriami w technologii solid-state. Są to baterie pozbawione płynnego elektrolitu. Pomysł nie jest nowy, jednak potrzebna była technologia, która pozwoli na bezpieczną produkcję. Stworzeniem takiej chwali się Xiaomi.

Nowe baterie solid-state stworzone przez Xiaomi mają większą gęstość energii. Pozwala to przy zachowaniu takiej samej wielkości energii zaoferować większą pojemność. Zgodnie z danymi producenta najnowszy i najmniejszy flagowiec – Xiaomi 13 może dzięki temu mieć baterię o pojemności 6000 mAh zachowując rozmiary tej o pojemności 4500 mAh. Im większy telefon i większa bateria tym zyski energetyczne większe.

Ponadto baterie solid-state są bardziej odporne na niskie temperatury. W bateriach z płynnym elektrolitem niska temperatura powoduje jego gęstnienie, a to obniża sprawność baterii. W niektórych wypadkach nawet o 60 proc. Prowadzi to do krótszego działania urządzeń wyposażonych w takie baterie.

Jet też korzyść z nowych baterii związana z bezpieczeństwem. Solid-state mają większą odporność na wewnętrzne zwarcie np. podczas upadku i uderzenia. Obniża to zagrożenie uszkodzenia baterii w takim wypadku, ale także zmniejsza ryzyko pożaru.

Nie wiadomo na razie kiedy baterie mogłyby wejść do masowej produkcji i być na wyposażeniu oferowanych przez producenta telefonów na skalę masową.

Źródło: gsmonline.pl