TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czipy płatnicze kolejnym krokiem technologicznym

Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) 2021 wskazuje, że Polska znajduje się na dalekiej pozycji pośród państw UE. Pomimo widocznych zmian w tym temacie, które mają miejsce w naszym kraju, ich dynamika odstaje od państw z czołówki wykresu. Duże znaczenia ma podejście do technologii jej odbiorców – obywateli i obywatelek. Badania nad chipami płatniczymi pokazują, że w naszym kraju nadal technologie budzą spore obawy.


Jednym z podstawowych wskaźników DESI jest poziom umiejętności cyfrowych obywateli, gdyż to od niego zależy możliwość innowacji w różnych obszarach. A w Polsce poziom tych umiejętności jest poniżej średniej europejskiej.

Coraz szersze korzystanie z technologii cyfrowych wymaga coraz większego zakresu umiejętności, ale również zaufania do tych technologii. Dużym wyzwaniem mogą być chipy płatnicze.

Badanie dotyczące podejścia do chipów płatniczych przeprowadzili dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Centrum Mikser Inteligentnych Technologii przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i prof. dr hab. Łukasz Sułkowski z Instytutu Spraw Publicznych Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odbyło się ono w okresie lipiec –sierpień 2021 r. na grupie 1054 dorosłych osób.

Co trzeci badany uznał, że chipy płatnicze mogą być interesującą alternatywą w ciągu najbliższych 10 lat. Jednak zaledwie 5 proc. chciałoby taki chip posiadać.

Co drugi badany uznał za istotną funkcję możliwość przechowywania w chipach informacji zawartych w dokumentach takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy.

Pośród oczekiwań wobec takich chipów pojawiła się miniaturyzacja, dostosowanie ich funkcji do autentycznych potrzeb, intuicyjność obsługi.

– Potencjalne korzyści, jakie mogłoby przynieść nam użytkowanie chipów płatniczych, są wyraźnie osadzone w kontekście codziennych aktywności, co stwarza u badanych poczucie racjonalności podejmowanych przez nich w tym zakresie wyborów – mówi dr Dominika Kaczorowska-Spychalska.

Ale za pozytywnymi opiniami szły też wątpliwości. Najczęściej  (75 proc.)obawiano się utraty tożsamości cyfrowej poprzez jej kradzież. 73 proc. badanych obawia się również permanentnej inwigilacji i uzależnienia statusu od posiadania chipa.

Nie bez znaczenia był również aspekt fizyczny. Mówiono o tym, że proces wprowadzania chipa pod skórę powinien być bezpieczny, a jego implementacja powinna być dobrowolna.

36 proc. osób stwierdziło też, że chipy płatnicze jako elementu pogłębienia dotychczasowych zdolności człowieka nie są obecnie możliwym rozwiązaniem z uwagi na niski poziom wiedzy w tym zakresie.

– Warto zdawać sobie jednocześnie sprawę, że dynamiczny rozwój technologii będzie równolegle generował szereg nowych wyzwań i związanych z nimi obaw dotyczących chipów płatniczych, których na ten moment nie jesteśmy jeszcze w stanie sobie uświadomić. To również czas zweryfikuje ich zasadność – mówi prof. dr hab. Łukasz Sułkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Widać już na horyzoncie czasy, w których każdy będzie musiał mieć wszczepiony chip lub nie będzie istniał dla systemu. Jeśli wszystkie dane o nas będą w małym urządzeniu, to mając świadomość zawodności technologii, nasze obawy mogą być uzasadnione.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...