TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Częstotliwość 17GHz – efekty rozmów

17 marca odbyły się spotkania z UKE i MAiC w sprawie wykorzystania częstotliwości 17,1-17,3 Ghz.

W spotkaniu jako reprezentanci operatorów telekomunikacyjnych uczestniczyli: Tomasz Wącirz – prezes zarządu iNET Group Sp. z o.o., Tomasz Pawłowski wiceprezes zarządu Metroport Sp. z o.o. Oraz Jarosław Urbanek prezes zarządu Falesia Systemy Sp. z o.o.
Spotkania odbyły się w atmosferze zrozumienia skali problemu i potrzeb operatorów ze strony UKE oraz MAiC.
Podczas rozmów udało się ustalić:
– UKE deklaruje rozpoczęcie intensywnych prac nad przedłużeniem okresu przejściowego. Wydaje się ze 5 lat to okres, na który uda się przedłużyć możliwość używania częstotliwości 17,1-17,3 Ghz. Zostaliśmy poproszeni o dokładniejsze pisemne uzasadnienie dla utrzymania okresu 10-, 15-letniego. Według nas po przesłaniu dokładnych danych uda się przedłużyć okres do okresu 10-letniego.
– MAiC deklaruje intensywne rozmowy z MON-em (Ministerstwo Obrony Narodowej), który ma być oficjalnym dysponentem częstotliwości 17 Ghz. Cel kontaktu MAiC z MON to umożliwienie pracy na częstotliwościach 17,1-17,3 Ghz dla służb cywilnych (Operatorów, którzy zaczęli tą częstotliwość już użytkować). Obecnie częstotliwości 17,1Ghz-17,3 Ghz nie są wykorzystywane przez MON lub inne służby poza operatorami, kontakt z MON ma na celu sprawdzenie planów wykorzystywania czasowego, i lokalizacyjnego. MON ma do dyspozycji ok 2-2,5 Ghz więc mamy nadzieję, że 0,2GHz nie będzie problemem. MAiC wstępnie podało, że potrzebny jest czas dwóch tygodni od daty spotkania aby podjąć konkretne ustalenia z MON-em.
– Planowane są dodatkowe konsultacje w sprawie częstotliwości 17Ghz pomiędzy Urzędami i służbami cywilnymi, oczywiście wniesiemy swoje uwagi.
Spotkania można podsumować jako dające duże szanse na znaczne przedłużenie możliwości użytkowania częstotliwości 17Ghz. Jest wiele argumentów przemawiających za tym, m. in.: 10 letni okres amortyzacji urządzeń telekomunikacyjnych, 5 letni okres utrzymania „Projektów Unijnych” gdzie były wykorzystywane radiolinie 17 Ghz.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze