Cyfryzacja potrzebuje większych środków. Branża apeluje do premiera

583
fot. Kancelaria Premiera / prmier.gov.pl

Unijni szefowie państw i rządów już wkrótce 20 lutego będą rozmawiać o długoterminowym budżecie UE na lata 2021–2027 podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej. Dlatego branża cyfrowa zwróciła się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, by poparł pomysł zwiększenia wydatków na cyfryzację i wystosowano do niego apel w tej sprawie.

Specjalny fundusz na rozwój gospodarki cyfrowej utworzono po raz pierwszy. Niemniej jednak Digital Europe, organizacja reprezentująca europejską branżę cyfrową oraz Związek Cyfrowa Polska, która skupia największe firmy sektora nowoczesnych technologii działających w naszym kraju uważają, że na ten cel powinny być przeznaczone znacznie wyższe środki.

W budżecie na lata 2021-2027 wysokość wydatków na cyfryzację zaplanowano na 3 proc. Europejskie organizacje cyfrowe uważają, że to zbyt mała kwota i postulują, aby zwiększyć je nawet do 10 proc.

W wystosowanym liście do premiera Mateusza Morawieckiego specjaliści z branży podkreślili, że „pilnie potrzebują wsparcia inwestycji w infrastrukturę i kompetencje, które umożliwią cyfrowo zaawansowanym firmom rozwijać się i pomagać nam w życiu w zgodzie z europejskimi standardami”.

Zwrócono również uwagę, fundusze na cyfryzację pomogą rozwijać e-usługi, poszerzać kompetencje cyfrowe obywateli, a także wspierać innowacyjne projekty polskich start-upów, by te mogły jeszcze śmielej i łatwiej komercjalizować swoje pomysły.

„To również szansa dla polskiej branży cyberbezpieczeństwa, która dziś ma wielki potencjał, ale potrzebuje wsparcia i impulsu do dalszego rozwoju” – napisano w liście.

Zaapelowano także, aby premier Morawiecki poparł zwiększenie środków na program Digital Europe (Cyfrowa Europa) z 9,2 mld euro do 25 mld euro. Projekt ten ma wystartować w 2021 r.

Źródło: money.pl