TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyfryzacja KPRM ogłasza konsultacje inwestycji światłowodowych

Już teraz ponad 80 proc. gospodarstw domowych w kraju posiada dostęp do szybkiego internetu. Od 2015 roku podłączenia większej liczby osób były możliwe dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jednak nadal 3 mln budynków w Polsce nie uzyskały takiego dostępu. Teraz pomóc mają środki z Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy.

POPC pozwoli na dostarczenie internetu do 2 mln gospodarstw. Kolejne podłączane będą dzięki środkom z KPO i FERC. Z uwzględnieniem wkładów własnych operatorów to w sumie 11 mld zł.

Konsultacje społeczne prowadzone przez Cyfryzacje KPRM pozwalają stworzyć lepszy plan na szybsze objęcie dostępem do szybkiego internetu wszystkich mieszkańców kraju. Biorą w nich udział można będzie mieć wpływ na wydatkowanie środków. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mogli także zgłosić swoje plany budowy szybkich sieci szerokopasmowych.

W konsultacjach strona rządowa chce zdobyć dwa rodzaje informacji:

– poznać opinie  o proponowanych zasadach konkursów na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych

– zebrać plany inwestycyjne operatorów telekomunikacyjnych, by dowiedzieć się, gdzie internet będzie zapewniony na zasadach rynkowych.

Konkursy na budowę sieci w ramach KPO i FERC różnić się będą od tych stosowanych w POPC. Uwzględnione zostaną te kwestie, które były problematyczne przy dotychczasowym realizowaniu projektów:
– nałożony zostanie na beneficjentów obowiązek do podłączenia wszystkich budynków na danym obszarze,
– ograniczenie dofinansowania jednego operatora, co ma na celu włączenie w proces MIŚOT-ów,
– dopuszczenie do konkursu firm z udokumentowanym doświadczeniem i w dobrej kondycji finansowej.

Więcej informacji i materiały dotyczącej założeń konkursowych znajdują się na stronie rządowej. Uwagi można przesyłać do 19 września na adres szybki-internet@mc.gov.pl.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze