Co roku w grudniu z zainteresowaniem przeglądam zestawienia trendów na nadchodzący rok. Co przyniesie 2022 w odniesieniu do cyfryzacji i telekomunikacji? Cóż, niekoniecznie dużo nowości. Będziemy natomiast świadkami stabilnego rozwoju i wzrostu finansowego.
Raport „2021 CFO Peer Insights: Transformacja cyfrowa i priorytety wydatków w obszarze IT” opiera się w znacznej mierze na odpowiedziach udzielonych przez dyrektorów finansowych polskich przedsiębiorstw. Jest to o tyle ważne, gdyż rewolucja cyfrowo znajduje się obecnie na etapie generowania zysków dla firm, które najnowsze technologie wdrażają i korzystają z ich możliwości. Mowa tu o uczeniu maszynowym, sztucznej inteligencji, robotyzacji i automatyzacji procesów biznesowych, technologii mobilnych, headless commerce (elastyczne podejście do handlu online) czy rozwiązań cloud computing.
Zebrane informacje pozwalają przedstawić trzy kluczowe wnioski:
- transformacja cyfrowa to jeden z głównych priorytetów dla firm,
- najważniejsze inwestycje w sferze IT muszą mieć potencjał kreowania wartości biznesowej,
- silne relacje dyrektorów finansowych z dyrektorami IT przynoszą spółkom wiele korzyści.
84 proc. ankietowanych wymienia cyfryzację jako jeden z pięciu najważniejszych celów do realizacji w swojej spółce, jednakże aż 64% z nich uważa również, że inwestycje w sferze IT muszą mieć potencjał do kreowania wartości biznesowej. Oznacza to, że są oni gotowi zablokować środki finansowe na inwestycje, które nie przekładają się na poprawę wskaźników przedsiębiorstwa.
Chociaż wśród gadżetów w dalszym ciągu obserwować będziemy wzrost zainteresowania konsumentów (analizy wskazują, że okulary korzystające z technologii rozszerzonej rzeczywistości będę coraz częściej wykorzystywane w naszym codziennym życiu), to jednak najważniejszym procesem w nadchodzącym roku będzie kontynuacja integracji biznesu z rynkiem IT.
Eksperci zajmujący się prognozowaniem zmian dziejących się za sprawą cyfryzacji uważają, że w najbliższym czasie nawet połowa obecnych zawodów może zostać zautomatyzowana. Do 2025 r. ponad 50 miliardów urządzeń zostanie podłączonych do Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Analitycy z Deloitte wskazują, że może to mieć bardzo pozytywny wpływ na jakość pracy specjalistów, którzy będą mogli skupić się na zadaniach o wyższych priorytetach. Ankieta wśród liderów IT pokazała, że 59 proc. firm odnotowało redukcję kosztów w związku z automatyzacją procesów.
LoRaWAN, w tym roku oficjalnie zatwierdzony jako standard komunikacyjny dla LPWAN przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), będzie zyskiwał na znaczeniu. Budowa sieci LoRaWAN przyspieszy również w Polsce. Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają szansę na co najmniej 20 proc. rynku LoRaWAN w Polsce.
Pomimo postępu technologicznego nadal borykamy się z cyberprzestępczością i naruszeniami bezpieczeństwa. Średni koszt pojedynczego naruszenia danych w 2021 r. wyniósł 4,24 mln USD, czyli o 10 proc. więcej niż w 2019 r. Na ratunek może przyjść sztuczna inteligencja. Zdolność AI do uczenia się i wykrywania nowych wzorców może przyspieszyć wykrywanie, powstrzymywanie i reagowanie, odciążając analityków centrum operacji bezpieczeństwa i umożliwiając skupienie się na prewencji.
Na znaczeniu zyska też Blockchain i inne technologie rozproszonego rejestru (DLT). Ostatecznie zmienią one charakter prowadzenia działalności gospodarczej i pomogą firmom zmienić sposób zarządzania aktywami materialnymi i cyfrowymi. Więcej o rewolucji kryptowalut przeczytacie tutaj.
Łączność cyfrowa, usprawniona przez 5G i Internet Rzeczy (IoT), ma potencjał, aby generować dla przedsiębiorców jeszcze większy zysk. Analitycy z McKinsey uważają, że wdrażanie szybszych połączeń w produkcji i handlu detalicznym może zwiększyć globalny PKB o 1,2 bln do 2 bln USD do 2030 r. Również 70 proc. firm w 2022 r. ma korzystać z platform chmurowych w ramach rozproszonej infrastruktury IT. Rynek cloud computing osiągnie wartość 640 mld USD do 2026 r.
Elon Musk, Człowiek Roku 2021 według TIME, skrytykował natomiast pomysł Metawersum przedstawiony przez Marka Zuckerberga i firmę Meta (spółka Facebook zmieniła nazwę w październiku). Potentat technologiczny ocenia gogle VR jako słaby pomysł. Zdaniem Muska o wiele lepszym sposobem obsługi rozszerzonej rzeczywistości będzie system czujników w mózgu, nad którymi pracuje start-up Neuralink. Nie wiadomo jednak kiedy wspomniany interfejs miałby trafić do komercjalnego wykorzystania.
Biznes w transformacji cyfrowej widzi też szansę na odbicie sobie negatywnych skutków pandemii COVID-19. Już teraz obserwujemy pozytywne efekty, począwszy od możliwości pracy i nauki zdalnej, aż po wirtualne interakcje z klientami i możliwość nadzorowania łańcuchów dostaw bez konieczności podróżowania. Pandemia może zakończyć się w 2022 roku, jednakże nawet wtedy część z wdrożonych zmian pozostanie z nami, a poszczególne branże – od farmaceutycznej po technologiczną – będą poszukiwały kolejnych usprawnień. Rozwój nastąpi także w dziedzinie technologii ekologicznych. Dostawy zielonej energii mają zapewnić wzrost produkcji i redukcję szkodliwych emisji do środowiska naturalnego.
Słowem podsumowania: brak ekscytujących nowinek technologicznych (z Metawersum włącznie) sprawi, że mniej zajmować się będziemy samymi gadżetami, a prawdziwe działania będą odbywały się w sferze biznesowej. W końcu już od jakiegoś czasu żyjemy w erze rewolucji cyfrowej. Najwyższy czas zacząć z tego korzystać.
Źródła:
- 2021 CFO Peer Insights: Transformacja cyfrowa i priorytety wydatków wobszarze IT
- economictimes.indiatimes.com
- unitygroup.com
- wirtualnemedia.pl