Działanie w internecie powinno być odpowiedzialne i przemyślane. Prawdą jest, że w internecie nic nie ginie, mimo że czasami można odnieść takie wrażenie. W rzeczywistości każdy z użytkowników w wirtualnej przestrzeni każdego dnia buduje swoją cyfrową tożsamość. Nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę.
Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, czym jest cyfrowa tożsamość i dlaczego trzeba mieć świadomość jej istnienia.
Co to jest cyfrowa tożsamość?
Już samo pojęcie cyfrowej tożsamości może się wiązać z pewną dozą niezrozumienia, jako że jeszcze do niedawna niewiele mówiło się o tym temacie. Dzisiaj jednak należy zmierzyć z wyzwaniami w tym obszarze, jako że po części żyjemy w realnej, a po części w wirtualnej przestrzeni.
Mianem cyfrowej tożsamości określa się zbiorczo zestaw informacji, które identyfikują osobę w świecie cyfrowym. Zestaw ten może być różny, jednak najczęściej składa się z takich danych jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres zamieszkania, data urodzenia, dane płatnicze oraz wiele innych, bardziej szczegółowych informacji.
Z pewnością każdy użytkownik jest w stanie przywołać przynajmniej jedną sytuację, w której z takich danych w internecie korzystał. To jednoznaczny dowód na to, że tożsamość online rzeczywiście istnieje. Co więcej, mamy z nią do czynienia praktycznie każdego dnia. Warto chronić cyfrową tożsamość – zagrożenia związane z ujawnieniem tego typu informacji niepowołanym osobom mogą być bowiem opłakane w skutkach.
Tożsamość cyfrowa – dlaczego jej potrzebujemy?
Wiedząc, czym jest cyfrowa tożsamość, można zacząć zastanawiać się nad tym, dlaczego w ogóle ten temat coraz więcej osób porusza w przestrzeni społecznej. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Tożsamości online potrzebuje każdy użytkownik aktywnie działający w internecie. Bez niej bardzo trudno byłoby przejść przez wiele procesów administracyjnych, jako że umożliwia łatwiejsze załatwianie spraw urzędowych online. Z tego względu można więc wygodnie złożyć wniosek, opłacić podatki czy pobrać niezbędne dokumenty bez konieczności wychodzenia z domu.
Cyfrowa tożsamość wpływa również na poprawę komunikacji. Dzięki niej można szybko nawiązać kontakt z innymi osobami w sieci. Bez podstawowych danych składających się np. z adresu e-mail nie da się zarejestrować na popularnych komunikatorach, korzystać z poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych.
Tożsamość online w codziennych sytuacjach
Oprócz wyżej wymienionych zastosowań cyfrowej tożsamości wymienić trzeba również wpływ, jaki ma na korzystanie z usług online. W dzisiejszych czasach praktycznie każda usługa internetowa wymaga posiadania tożsamości cyfrowej. Bez niej bowiem nie można korzystać z wybranych portali. Brak tożsamości online nie pozwala utworzyć własnego konta.
Tożsamość cyfrowa pomaga weryfikować realną tożsamość, tym samym zwiększając ochronę przed oszustwami. Gdy korzystamy z bankowości internetowej lub dokonujemy transakcji w sieci, wybrany bank wymaga potwierdzenia. Bez odpowiedniej tożsamości online bardzo łatwo stać się ofiarą ataku hakerskiego, a tym samym doprowadzić do kradzieży danych osobowych czy środków.
Dlaczego należy chronić naszą tożsamość online?
Właściwa ochrona tożsamości cyfrowej jest niezwykle ważna, ponieważ w dzisiejszych czasach zdecydowana większość aktywności odbywa się w internecie. Przy niedostatecznej ostrożności niestety może dojść do kradzieży informacji. Nie tylko dane osobowe mogą zostać przywłaszczone – takie ryzyko ciąży również na numerze telefonu czy numerze dowodu osobistego. Wszystkie te dane przy kradzieży przez osoby trzecie mogą zostać wykorzystane do otwarcia fałszywych kont bankowych.
Gdy dane osobowe zostają wykradzione z bazy, użytkownicy są narażeni na działanie spersonalizowanego ataku, w tym phishingu. Ważne jest zatem, aby zawsze chronić swoją tożsamość online, ustawiając silne hasła. Co więcej, należy korzystać tylko z zaufanych aplikacji i programów. Nie jest wskazane także udostępnianie danych podejrzanym źródłom.