TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberoszustwa inwestycyjne są coraz częstsze. Jak się bronić?

Zmieniające się realia życia sprawiają, że wiele działań przenosi się w przestrzeń internetową. Ze wzrostem zasięgu globalnej sieci rośnie liczba oszustw online dokonywanych przez cyberprzestępców. Jak donosi raport FBI, oszustwa inwestycyjne są obecnie najczęstszą przyczyną strat zgłaszanych przez opinię publiczną. Szczególnie niebezpieczne są te, które wiążą się z kradzieżą wirtualnych walut.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przejął 112 milionów USD pochodzących z oszustw związanych z kryptowalutami. Pochodziły one z sześciu kont wykorzystywanych do prania brudnych pieniędzy. Internet Crimes Complaint Center (IC3), czyli wydział FBI do walki z cyberprzestępczością, ujawnia, że oszustwa inwestycyjne powodują obecnie więcej strat niż inne ataki cyberprzestępców. Straty szacuje się na 3,31 mld USD. Wiele ofiar nigdy już nie odzyska swojego skradzionego majątku.

W dobie powszechnego dostępu do sieci nie brakuje okazji do inwestowania, ale niestety równie łatwo jest paść ofiarą oszustów. Aktualnie oszustwa związane z kryptowalutami są coraz powszechniejsze i doprowadziły do utraty dziesiątek milionów dolarów. W tej sytuacji warto poznać sposoby, które zminimalizują ryzyko utraty środków inwestycyjnych.

Ofiarą oszustów padł 35-latek z powiatu krośnieńskiego, którego próbowano skusić w internecie wizją dużego zysku. Mężczyzna stracił 240 tys. Cyberprzestępcy poprosili go o przelew pieniędzy, które szybko miały się zwrócić. Ofiara była również zachęcana do wzięcia kredytu i zainstalowania specjalnej aplikacji na telefonie.

Kiedy napotyka się w sieci ofertę, która wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, zawsze należy zachować ostrożność. Nierzadko cyberprzestępcy wykorzystują emocje, by wyłudzić od ofiar sporą sumę pieniędzy. Warto dokładnie sprawdzić, z kim ma się do czynienia, a przed podjęciem decyzji o inwestycji w dowolną ofertę należy dokładnie sprawdzić opinie na jej temat oraz źródło pochodzenia.

Wszystkie poważne platformy inwestycyjne mają zabezpieczenia, takie jak dwuetapowe uwierzytelnienie i szyfrowanie. Należy korzystać tylko z zaufanych platform, które oferują te zabezpieczenia, aby zminimalizować ryzyko cyberataków. Warto także stosować oprogramowanie antywirusowe i firewall, aby ochronić swój komputer przed szkodliwym oprogramowaniem.

Oszuści często kontaktują się z potencjalnymi klientami poprzez wiadomości e-mail, SMS lub media społecznościowe. Nigdy nie należy otwierać podejrzanych załączników ani klikać w podejrzane linki, ponieważ mogą one zawierać wirusy lub oprogramowanie szpiegujące. Warto także zawsze sprawdzić, czy nadawca jest rzeczywisty, a nie oszust podszywający się pod kogoś innego.

Cyberprzestępcy czasami spędzają całe miesiące na zdobywaniu zaufania swoich ofiar, zanim ostatecznie zaproponują im inwestycję w kryptowaluty. Ofiary są następnie kierowane na platformy do inwestowania lub odsyłane do innych przestępców udających doradców inwestycyjnych, lub przedstawicieli obsługi klienta – analizuje Mariusz Politowicz, ekspert z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

W grudniu 2022 roku Prezes UOKiK Tomasz Chróstny rozpoczął kampanię “Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. UOKiK przygotował kilka spotów edukacyjnych oraz informował opinię publiczną o właściwych metodach postępowania podczas prowadzenia działań w sieci.

Również ISPortal radzi, aby archiwizować całą korespondencję związaną z inwestycją, gdyż w przypadku oszustwa, pomoże to organom ścigania i być może zadecyduje o możliwości odzyskania środków.

Ochrona swoich danych osobowych i aktywna walka z cyberprzestępcami są niezbędne. Proaktywna postawa, korzystanie z programów antywirusowych, a także ostrożność w sieci mogą zdecydowanie zmniejszyć prawdopodobieństwo, że padnie się ofiarą hakerów. Ważne jest dokładne sprawdzenie każdej oferty, a także wcześniejsze zabezpieczenie komputera i urządzeń przed atakami cyberprzestępców.

Źródło: Bitdefender

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze