Cyberoszuści podszywają się pod uciekających z Ukrainy

242
haker

Krajowy Rejestr Długów ostrzega przed nowym sposobem oszustów na wyłudzenie naszych danych. Tym razem podszywają się oni pod osoby uciekające przed wojną w Ukrainie.

Oszuści wykorzystują aktualną sytuację do tego, by wyłudzić nasze dane. Z uwagi na pootwierane ludzkie serca i przyjmowanie z otwartymi ramionami osób uciekających przed wojną w Ukrainie, postanowili oprzeć swoje oszustwo właśnie na tych emocjach.

Podszywają się pod instytucje zbierające pomoc czy bezpośrednio pod osoby takiej pomocy potrzebujące, by wyłudzić dane osobowe.

Krajowy Rejestr Długów informuje, że w  przestrzeni internetowej pojawiają się fałszywe strony fundacji organizujących pomoc dla Ukrainy. Eksperci CERT informują natomiast o mailach, w których przestępcy podszywają się pod uciekających z kraju ogarniętego wojną. W linkach znajdują się nawet nagrania z ataków wojennych. Pojawia się również panel do logowania w mediach społecznościowych. A to pozwala przestępcom na przejęcie naszego konta i za jego pomocą szerzenie własnych treści lub wyłudzanie pieniędzy od naszych znajomych.

– Uzyskane w ten sposób dane posłużą potem do zaciągnięcia zobowiązań z wykorzystaniem naszej tożsamości, np. w postaci umowy kredytowej, leasingowej, drogich zakupów lub szybkiej pożyczki. I właściciel wyłudzonych w ten sposób danych osobowych dowie się o tym dopiero wówczas, gdy dostanie wezwanie do zapłaty. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i uważać na to, kiedy i w jakich okolicznościach je podajemy – mówi ekspert serwisu ChronPESEL.pl Bartłomiej Drozd.

Badanie Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl  pokazują, że 21 proc. z nas nie potrafi rozpoznać wiadomości, która jest próbą oszustwa. Do problemów z odróżnieniem wiadomości fałszywych i prawdziwych częściej przyznają się kobiety – 27 proc. niż mężczyźni – 24.5 proc.

Źródło: cyberdefence24.pl