TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna

“Atak ransomware byłby dla polskich operatorów testem” – powiedział Łukasz Gawron, dyrektor Klastra #CyberMadeInPoland. Specjalista od cyberbezpieczeństwa uważa jednak, że polscy dostawcy internetu czynią przygotowania i są gotowni na ataki.

Nowelizacja Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa obliguje operatorów usług kluczowych do wdrożenia stosownych zabezpieczeń. Gawron jest zdania, że polscy ustawodawcy starają się nadążyć za trendami powstającymi w świecie bezpieczeństwa sieci.

Zarówno państwo, jak i firmy, nie mogą pozwolić sobie na przerwę w działaniu infrastruktury krytycznej. Nowe przepisy dają duże pole do działania, ale eksperci wskazują, że niezbędna będzie kooperacja na poziomie europejskim i światowym (katalog podmiotów infrastruktury krytycznej poszerzyła m.in. dyrektywa NIS2).

Klaster #CyberMadeInPoland powstał jako platforma do współpracy oraz promocji polskiego przemysłu cyberbezpieczeństwa, którego celem jest kształtowanie i rozwój bezpiecznej cyberprzestrzeni w Polsce oraz promowanie polskich firm poza granicami kraju. Klaster stymulować ma także współpracę sektora z instytucjami naukowymi, podmiotami administracji publicznej, międzynarodowymi korporacjami, izbami branżowymi i handlowymi, oraz innymi partnerami.

Źródło: PAP

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze