TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczeństwo tematem przewodnim trzeciego dnia Kongresu Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych

Czwartkową agendę trwającego kongresu przedsiębiorców telekomunikacyjnych zdominowała tematyka cyberbezpieczeństwa. Wśród przygotowanych prelekcji znalazł się m.in. temat zależności pomiędzy cyberbezpieczeństwem a operatorami telekomunikacyjnymi, a także panel dyskusyjny o bezpieczeństwie sieci.

Łukasz Bazalski i Anna Szura z kancelarii itB Legal, wprowadzili uczestników konferencji w meandry tematu rozpalającego środowisko ISP – wykorzystania przez operatorów sprzętu dostawców spoza UE. Wspomniany wątek jest niezwykle istotny w kontekście nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wkrótce ma wejść w życie. Przepisy dają Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa uprawnienia do certyfikowania dostawców i oceniania poziomu potencjalnego ryzyka. Tak przygotowana ocena ma byc przez Kolegium przekazana Pełnomocnikowi Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. To właśnie owe uprawnienia zbudzają w branży znaczne kontrowersje.

Motywem przewodnim wystąpienia ekspertów z itB Lega była kwestia: czym jest cyberbezpieczeństwo. Cztery podstawowe aspekty tego zagadnienia to poufność, integralność, dostępność i autentyczność. Mówcy poruszyli też temat możliwych nowych obowiązków, które w związku z ustawą mogą być nałożone na ISP.

Czy operatorzy telekomunikacyjny korzystają ze sprzętu producentów spoza UE lub USA? Na to pytanie odpowiadają dane zebrane przez prelegentów.

Panel dyskusyjny o cyberbezpieczeństwie, poprowadzony przez Marka Nowaka, redaktora naczelnego KIKE#NEWS i ISPortal, gościł Rafała Jaczyńskiego, regionalnego dyrektora ds. Cyberbezpieczeństwa dla Europy Środkowo-Wschodniej i Północnej, i Krzysztofa Kacprowicza, prezesa zarządu MEDIAKOM, a także Łukasza Bazańskiego.

Trzeciego dnia WKPT poruszono również temat drogi legislacyjnej nowego Prawa komunikacji elektronicznej, sprawozdawczości i dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej po wejściu w życie PKE i działań Rzecznika MŚP w kontekście problemów i wyzwań mikro, małych i średnich przedsiębiorców w obliczu pandemii i kryzysu gospodarczego. Konferencyjny dzień zakończył panel dotyczący rozwoju sieci nowej generacji u operatorów mobilnych w odniesieniu do aukcji o 5G, prowadzony przez Bartosza Gościniaka.

Konferencja WKPT odbywa się w wirtualnej przestrzeni Avatarland. Więcej o eventach odbywających się online dowiecie się z lektury felietonu ISPortal.

Za ich merytoryczną zawartość WKPT odpowiada Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. ISPortal jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz też:

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...