TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczeństwo tematem przewodnim trzeciego dnia Kongresu Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych

Czwartkową agendę trwającego kongresu przedsiębiorców telekomunikacyjnych zdominowała tematyka cyberbezpieczeństwa. Wśród przygotowanych prelekcji znalazł się m.in. temat zależności pomiędzy cyberbezpieczeństwem a operatorami telekomunikacyjnymi, a także panel dyskusyjny o bezpieczeństwie sieci.

Łukasz Bazalski i Anna Szura z kancelarii itB Legal, wprowadzili uczestników konferencji w meandry tematu rozpalającego środowisko ISP – wykorzystania przez operatorów sprzętu dostawców spoza UE. Wspomniany wątek jest niezwykle istotny w kontekście nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wkrótce ma wejść w życie. Przepisy dają Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa uprawnienia do certyfikowania dostawców i oceniania poziomu potencjalnego ryzyka. Tak przygotowana ocena ma byc przez Kolegium przekazana Pełnomocnikowi Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. To właśnie owe uprawnienia zbudzają w branży znaczne kontrowersje.

Motywem przewodnim wystąpienia ekspertów z itB Lega była kwestia: czym jest cyberbezpieczeństwo. Cztery podstawowe aspekty tego zagadnienia to poufność, integralność, dostępność i autentyczność. Mówcy poruszyli też temat możliwych nowych obowiązków, które w związku z ustawą mogą być nałożone na ISP.

Czy operatorzy telekomunikacyjny korzystają ze sprzętu producentów spoza UE lub USA? Na to pytanie odpowiadają dane zebrane przez prelegentów.

Panel dyskusyjny o cyberbezpieczeństwie, poprowadzony przez Marka Nowaka, redaktora naczelnego KIKE#NEWS i ISPortal, gościł Rafała Jaczyńskiego, regionalnego dyrektora ds. Cyberbezpieczeństwa dla Europy Środkowo-Wschodniej i Północnej, i Krzysztofa Kacprowicza, prezesa zarządu MEDIAKOM, a także Łukasza Bazańskiego.

Trzeciego dnia WKPT poruszono również temat drogi legislacyjnej nowego Prawa komunikacji elektronicznej, sprawozdawczości i dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej po wejściu w życie PKE i działań Rzecznika MŚP w kontekście problemów i wyzwań mikro, małych i średnich przedsiębiorców w obliczu pandemii i kryzysu gospodarczego. Konferencyjny dzień zakończył panel dotyczący rozwoju sieci nowej generacji u operatorów mobilnych w odniesieniu do aukcji o 5G, prowadzony przez Bartosza Gościniaka.

Konferencja WKPT odbywa się w wirtualnej przestrzeni Avatarland. Więcej o eventach odbywających się online dowiecie się z lektury felietonu ISPortal.

Za ich merytoryczną zawartość WKPT odpowiada Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. ISPortal jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz też:

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...