TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczeństwo – studia

Wielu młodych ludzi zastanawia się nad wyborem kariery zawodowej związanej z cyberbezpieczeństwem. Gdzie studiować cyberbezpieczeństwo, aby otrzymać dobre wykształcenie oraz na jakie aktywności dodatkowe się decydować?

Studia cyberbezpieczeństwo – co to takiego? Wiele osób może zastanawiać się, jakie obszary wiedzy poruszane są na wyżej wspomnianych studiach. Cyberbezpieczeństwo porusza kwestie związane z bezpieczeństwem oraz systemami teleinformacyjnymi oraz informatycznymi. Kształcenie odbywa się w zakresie wykorzystania nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych, zabezpieczanie podmiotów gospodarczych oraz instytucji publicznych. Ważnym elementów studiów jest również obsługa usług elektronicznych w internecie oraz projektowanie systemów zabezpieczających przed cyberatakami i złośliwym oprogramowaniem. Studia obejmują znaczną część zajęć praktycznych, które pozwalają na samodzielne wykonywanie różnych projektów. Absolwent tego kierunku może śmiało szukać pracy w branży IT jako osoba zarządzająca bezpieczeństwem danych lub doradca w obszarze bezpieczeństwa. Można się również sprawdzić jako deweloper nowoczesnych systemów. 

Cyberbezpieczeństwo studia – w jakim mieście?

Cyberbezpieczeństwo to wciąż dość nowy kierunek studiów, który dostępny jest tylko na kilku uczelniach w Polsce. Wiąże się to z zapotrzebowaniem na wysoko wyspecjalizowaną kadrę dydaktyczną, która posiada odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie. Jakie uczelnie w Polsce posiadają w swojej ofercie cyberbezpieczeństwo? Oferta tego kierunku dostępna jest na m.in. Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Politechnice Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Wrocławskiej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jaka uczelnia jest najlepsza i jakie programy nauczania są na nich prowadzone? Przyjrzymy się 3 najpopularniejszym wyborom studentów. 

Wrocław

Kierunek, jakim jest cyberbezpieczeństwo, wykładany jest na Politechnice Wrocławskiej. Studenci mogą złożyć swoje podanie na studia I oraz II stopnia, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Dostępne specjalności to: bezpieczeństwo danych, bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych, czy bezpieczeństwo w energetyce. Na studentów czeka aż 180 miejsc, a sam kierunek został objęty programem cyberbezpieczeństwo dla gospodarki przyszłości.  Uczniowie rozwijają tutaj swoje umiejętności również w zakresie narzędzi kryptograficznych. Politechnika Wrocławska cieszy się dużym zainteresowaniem i jest chętnie wybierana przez maturzystów. 

Gdańsk

Cyberbezpieczeństwo odnaleźć można również w Trójmieście. Kształcenie w tym zakresie odbywa się jako studia podyplomowe na Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. To doświadczona uczelnia, która działa w zakresie tej tematyki od 9 lat. W samym Gdańsku studia te oferuje również Wyższa Szkoła Bankowa. Jej absolwenci mogą pracować jako specjaliści ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego, funkcjonariusze ds. cyberbezpieczeństwa czy menadżerowie cyberbezpieczeństwa w instytucjach publicznych. Uczelnia oferuje praktyczny program dydaktyczny oraz doświadczoną kadrę. 

Kraków

Kolejnym ważnym ośrodkiem kształcenia w tym kierunku jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Cyberbezpieczeństwo dostępne jest na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Komunikacji. Studia kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Studenci w trakcie lat nauki przyswoją takie umiejętności jak: obsługa oraz działanie aplikacji w internecie, czy tworzenie integracyjnych systemów dla instytucji publicznych. 

Cyberbezpieczeństwo studia online

Coraz więcej uczelni decyduje się również na otwarcie studiów podyplomowych czy kursów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Część z nich umożliwia uczestnictwo w kursie w formie zdalnej. Studia cyberbezpieczeństwo online – gdzie są dostępne? Kształcenie takie oferuje Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie, Collegium Civitas czy Uczelnia Łazarskiego. Każdy zainteresowany z pewnością odnajdzie najlepszą dla siebie ofertę. Cyberbezpieczeństwo – jak zacząć? Pierwszym krokiem jest uważne przejrzenie ofert dostępnych na uniwersytetach w kraju.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze