TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczeństwo polskiego internetu w 2021 roku

CERT Polska przygotował nowy raport, w którym przeanalizowane są cyberzagrożenia polskiego internetu. W 2021 r. cyberprzestępcy udoskonalali sposoby oszustw i zaczęli sięgać po metody, które wcześniej nie pojawiały się tak często. Obok fałszywych stron w oszustwach wykorzystywany jest spoofing numeru telefonu czy kradzież tożsamości.

Oszustwa komputerowe to 90 proc. incydentów, w których reagował w 2021 r. CERT. Cyberprzestępcy wykorzystują narzędzia do zdalnego zarządzania urządzeniem użytkownika, a także wyrafinowane sztuczki socjotechniczne.

W 2021 roku pojawiły się też ataki wykorzystujące nawyki i słabości użytkowników sieci. Przede wszystkim jest to jedno hasło do różnych serwisów. Ale również wiara w łatwe sposoby na szybkie zarobienie pieniędzy. Jednym ze sposobów wykorzystania tej podatności są kampanie promujące osiągnięcie zysku poprzez rzekome inwestycje w kryptowaluty.

Dlatego też CERT popularyzuje nie tylko inicjatywy takie jak Lista ostrzeżeń CERT Polska, ale też publikuje porady w mediach społecznościowych. Ma to pozwolić użytkownikom nauczyć się rozpoznawać i przeciwdziałać atakom.

Raport zawiera także opisy realizowanych przez CERT Polska projektów badawczo-rozwojowych oraz statystyki dotyczące zgłaszanych incydentów i zagrożeń w sieciach polskich operatorów.

Raport można pobrać na stronie: https://cert.pl/uploads/docs/Raport_CP_2021.pdf

Źródło: cert.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze