Cyberbezpieczeństwo jest ważne nie tylko w życiu codziennym czy w pracy. Także okres urlopowy to czas, gdy powinniśmy zwracać na to uwagę. Tym bardziej, ze podczas relaksu i wakacyjnych szaleństw łatwiej o nieostrożność.
Niezależnie od tego, czy na wakacje jedziemy nad polskie morze czy w góry lub za granicę, zasady cyberbezpieczeństwa wszędzie wyglądają tak samo. Warto o nich pamiętać.
Pilnuj smartfona
Smartfon to nie tylko urządzenie do rozmów czy przeglądania internetu. To także źródło wielu informacji o nas. Począwszy od zgromadzonych na nim zdjęć, przez różne wiadomości, aż po aplikacje. Szczególnie w przypadku, gdy telefon służy nam do płatności czy innych kwestii finansowych. Dlatego należy go pilnować, zabezpieczać przez kradzieżą czy zgubieniem, ale także przez cyberzagrożeniami. Odpowiednie i aktualne oprogramowanie jest wsparciem naszego cyberbezpieczeństwa.
Z publicznych sieci Wi-Fi korzystaj ostrożnie
Korzystając z publicznych hotspotów należy być szczególnie ostrożnym. Przestępcy potrafią stworzyć fałszywe punkty dostępowe Wi-Fi, których nazwy nawiązują do tych funkcjonujących w danych miejscowościach. Telefony natomiast automatycznie wyszukują punkty dostępu bez haseł czy o znanych im nawach.
Przygotowane przez przestępców hotspoty służą przechwyceniu danych przesyłanych przez nas.
Żeby się przed tym chronić, należy wyłączyć opcje automatycznego łączenia z siecią Wi-Fi. A logując się do bankowości online czy poczty elektronicznej, warto unikać logowania do sieci publicznych.
Rób kopie zapasowe
Warto robić kopie zapasowe, bo chroni to przed utratą ważnych danych w przypadku kradzieży czy zgubienia urządzeń, które mamy ze sobą na urlopie. Kopie takie można utworzyć na innym urządzeniu, które zostawiamy w domu lub w chmurze.
Myśl co i gdzie publikujesz
Udostępnianie swojej lokalizacji, zdjęć czy wrażliwych informacji w mediach społecznościowych nie jest najlepszym działaniem z perspektywy cyberbezpieczeństwa i nie tylko. Cyberpzrestępcy sprawdzają swoje ofiary przed atakiem. Poza tym informacje o tym dokąd i na jak długo wyjeżdżamy może być też informacją, którą wykorzystają złodzieje, którzy będą chcieli np. okraść nasze mieszkanie.
Źródło: gov.pl