TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczeństwo i certyfikacja na FG TIME

Na 13. Forum Gospodarczym TIME wprowadzenie do tematu cyberbezpieczeństwa przeprowadził Darrin Jones, zastępca dyrektora wykonawczego działu nauki i technologii FBI. Ekspert przedstawił znaczenie cyberbezpieczeństwa w codziennym życiu. Omawianą kwestię poruszył też moderator spotkania – Krzysztof Silicki, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji NASK.

Konferencja FG TIME dobiega końca. Czwarty dzień wydarzenia poświęcony został omówieniu sektora usług w branży cyfrowej. Trwająca rewolucja sprawiła, że niezwykle istotny stał się temat bezpieczeństwa sieci i właściwych regulacji rynku.

Wśród zaproszonych panelistów znaleźli się przedstawiciele przedsiębiorstw branżowych, operatorów i rządowych jednostek organizacyjnych.

Cyberbezpieczeństwo na FG TIME

W czasie panelu „Suwerenność cyfrowa i cyberbezpieczeństwo” swoje wizje bezpieczeństwa sieci przedstawili Marcin Olender (Google), Jacek Falkiewicz (Ericsson), Jacek Łęgiewicz (Samsung), Michał Kanownik (Cyfrowa Polska) oraz Jakub Boratyński (DG CNECT).

Krzysztof Silicki przypomniał, że dyskusja o cyberbezpieczeństwie na forum krajów UE toczy się od kilku lat. Wdrożenie norm bezpieczeństwa sieci ma wspomóc wszystkich obywateli Wspólnoty. Z omawianym pojęciem łączy się zagadnienie technologicznej suwerenności. Toolbox 5G ma być fundamentem sieci nowej generacji. Na bezpieczną przestrzeń cyfrową składa się wzmocnienie zabezpieczeń Internetu Rzeczy, zwalczanie cyberprzestępców i zwiększanie stosowanych zabezpieczeń (m.in. „Cyber Defence Policy Framework”).

Instytut Kościuszki i NASK zwracają uwagę na zagadnienie suwerenności cyfrowej. Będzie to zadanie dla „cyberdyplomacji”. W tworzeniu stosownej dokumentacji bierze udział też Polska. Cyberbezpieczeństwo jest koniecznym krokiem, aby dokonać bezpiecznej transformacji cyfrowej.

Jakub Boratyński opowiedział o dwutorowym rozwoju cyberbezpieczeństwa: poprzez zwiększanie poziomu ochrony danych osobowych i regulację statusu platform cyfrowych. Zdaniem eksperta będzie to istotny test dla całej europejskiej legislacji. O skuteczności Europy zadecyduje sprawne wdrożenie nowych praw, ale też zasad postępowania, dobrych praktyk i inwestycji, w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Duże firmy z UE powinny używać rozwiązań i oprogramowania made in Europe. Bezpieczeństwo sieci zapewni również rozwój internetu kwantowego.

„Regulacje są ważne, ale to nie one będą decydowały o kształcie cyfrowego świata” – dodał Krzysztof Silicki. W dalszym ciągu trwają poszukiwania właściwej drogi rozwoju cyberbezpieczeństwa i ochrony operatorów oraz użytkowników. Eksperci byli zgodni, że cyberbezpieczeństwo powinniśmy traktować jako jeden z kluczowych sektorów obronności kraju.

Certyfikacja na FG TIME

O znaczeniu certyfikacji i odpowiednich regulacji w kształtowaniu kompleksowego środowiska cyberbezpieczeństwa opowiedzieli w osobnym panelu przedstawiciele NASK, PIIT, Samsunga, Microsoftu i KIGEiT. Spotkanie moderowała Magdalena Wrzosek, kierowniczka zespołu analiz strategicznych i wpływu nowoczesnych technologii NASK PIB.

Opracowanie europejskich ram certyfikacji umożliwi zniesienie barier na rynku cyfrowym i usprawi pracę wielu podmiotów. Wpłynie to na podwyższenie standardów dla użytkowników sieci i ich bezpieczeństwa. Bez dobrych norm brak będzie wytycznych dla operatorów i podwykonawców (m.in. jak dokonywać poprawnych pomiarów). „EU Cybersecurity Act” powołuje ramy cyberbezpieczeństwa, które muszą być wypełnione merytoryczną treścią. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) postuluje wdrożenie norm cerytfikacji dla usług chmurowych i Internetu Rzeczy.

Wprowadzanie omawianych przepisów do porządku prawnego w Polsce jest dopiero na początku drogi (m.in. w NASK została uruchomiona jednostka certyfikująca – Ośrodek Standaryzacji i Certyfikacji). Pierwsze certyfikaty mają zostać wydane w 2021 roku.

Eksperci zgodzili się, że cyberprzestrzeń zmienia się z miesiąca na miesiąc. Akty prawne i normy postępowania powinny to odzwierciedlać. Kluczem jest organizacja cyberbezpieczeństwa.

Forum Gospodarcze TIME odbywa się online w dniach 8–11 marca 2021 r. Szczegółowe informacje – fgtime.pl. Uczestnictwo jest bezpłatne. ISPortal oraz magazyn ICT Professional sprawują patronat medialny nad wydarzeniem.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...