TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczeństwo firm zagrożone. Pracownicy omijają zabezpieczenia

Chociaż wiele mówi się o cyberzagrożeniach i firmy inwestują w zabezpieczenia przed nimi, to wszystko jak zwykle zależy od czynnika ludzkiego. Pracownicy omijają zabezpieczenia chroniące przed cyberprzestępcami narażając firmy na ataki i straty.

Raport Cisco dotyczący świadomości i praktyki cyberbezpieczeństwa wśród osób zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach i organizacjach nie przynosi optymistycznych wieści. Badanie objęło 500 pracowników z małych i średnich przedsiębiorstw (do 500 zatrudnionych) z różnych segmentów gospodarki. W firmach tych stosuje się zdalny lub hybrydowy model pracy.

– Gdy pracownicy chodzą do biura, chronią ich tam firewalle i inne firmowe zabezpieczenia. Natomiast podczas pracy zdalnej firma ma ograniczone możliwości zapewnienia im niezbędnej ochrony – podkreśla Artur Czerwiński, dyrektor ds. technologii w Cisco Polska.

Jednak nawet praca na miejscu nie zmienia zachowań pracowników. Według badania17 proc. pracowników omija firmowe systemy bezpieczeństwa nawet codziennie. 20 proc. robi to kilka razy w tygodniu. Tylko 37 proc. nie robi tak nigdy.

Z VPN – wirtualnej sieci prywatnej korzysta 48 proc. pracowników. 50 proc. stosuje uwierzytelnianie wieloskładnikowe.

10 proc. pracowników używa jednego hasła we wszystkich miejscach logowania. 28 proc. chociaż korzysta z różnych haseł, to zapisuje je na kartkach.

– 81 proc. naruszeń bezpieczeństwa jest efektem słabych lub wykradzionych danych logowania – zauważa  Łukasz Bromirski, dyrektor ds. rozwoju produktów bezpieczeństwa w Cisco.

Wskazuje on, że bezpieczną metodą jest stosowanie menedżera haseł i uwierzytelnianie wieloskładnikowe.

– Nie ma czegoś takiego jak całkowita odporność na ataki. Jeśli zdeterminowany cyberprzestępca chce się dostać do twojej sieci, zwykle w końcu mu się to uda – wyjaśnia Tim Wade, dyrektor techniczny w firmie Vectra AI.

Najpowszechniejszym działaniem jest phishing. Raport Orange z kwietnia 2021 r. wskazuje, że to prawie niemal 40 proc. wszystkich wykrytych w tej sieci zagrożeń.

– W walce z cyberzagrożeniami kluczowa jest świadomość internautów, czujność i krytyczne myślenie – zaznacza Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.

Dlatego nawet najlepsze zabezpieczenia firmowe i wydawane na nie pieniądze nie zapewnią bezpieczeństwa, jeśli nie pójdzie za tym uświadomienie pracowników jak ważne dla firmy i och stanowiska pracy jest dbanie o cyberbezpieczeństwo.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...