TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczeństwo, energetyka i nowoczesne technologie na 14. Forum Gospodarczym TIME

Tematy poruszone na 14. Forum Gospodarczym TIME dotyczyły zielonej transformacji, cyfryzacji, przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy oraz cyberbezpieczeństwa. Konferencja odbyła się online w dniach 7-8 marca 2022 roku.

Cyfrowa transformacja to proces, który rozpoczął się w latach 70. XX w. i objął wszystkie sektory funkcjonowania państwa oraz gospodarki, a także przyczynił się do powstania nowej, wirtualnej rzeczywistości. Prelegenci byli zgodni: od sprawności cyfryzacji zależy sukces światowych rynków gospodarczych.

Dwudniowa konferencja podzielona była ma kilka bloków tematycznych, które obejmowały: energetykę, telekomunikację, przemysł, usługi, prawo, finanse, cyberbezpieczeństwo, gospodarkę cyfrową oraz media cyfrowe.

Cyberbezpieczeństwo

Marco Obiso, prezes wydziału ds. cyberbezpieczeństwa ITU, opowiedział o cyberbezpieczeństwie przyszłych cyfrowych sieci i technologii. Obiso jest zdania, że to kluczowe zadanie, które będzie miało znaczenia dla przyszłego rozwoju całego świata. Cyberbezpieczeństwo to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo informacji, ale również zabezpieczenie wszystkich systemów działania państwa, w tym bankowości, ochrony zdrowia i telekomunikacji. Technologie Internetu Rzeczy i sztucznej inteligencji wkrótce będą wiodące na świecie. Musimy dążyć do tego, aby zabezpieczać dane i ruch sieciowy.

O krajowym systemie cyberbezpieczeństwa opowiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Rola KSC w odniesieniu do gospodarki ma być kluczowa. Wśród innych poruszonych kwestii znalazła się tematyka narzędzi wspierających cyberbezpieczeństwo oraz realizacji sieci łączności krytycznej. Prelegentami byli przedstawiciele NASK, Samsunga oraz KIGEiT.

Krzysztof Silicki, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji NASK, przypomniał, że szerzące się cyberataki i dezinformacja to problem dotyczący wszystkich podmiotów w cyberprzestrzeni, a Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes zarządu Exatel, opowiedział, dlaczego Polska potrzebuje sieci strategicznej.

Gospodarka i IoT

Doreen Bogdan-Martin, dyrektor departamentu telekomunikacji ITU, przedstawiła zagadnienie zielonej cyfrowej transformacji, a Cecilia Bonefeld-Dahl, dyrektor zarządzająca DigitalEurope, przekazała, że innowacyjność przedsiębiorców będzie siłą napędową gospodarki UE. Wypowiadający się eksperci byli zgodni, że nie może być cyfryzacji bez telekomunikacji. Również obszar energetyki powinien współpracować z łącznością – dotyczy to w szczególności lokalnych rynków energii. Zielony Ład w krajach Unii Europejskiej ma pojawić się do 2050 roku.

Źródła odnawialnej energii to przyszłość. Rozwój gospodarki wodorowej to obniżenie emisyjności i lepsze możliwości magazynowania energii. Może być to nowa jakość w Polsce, gdyż nasz kraj ma duży potencjał w tym zakresie. W listopadzie 2021 roku przyjęto polską strategię wodorową do 2030 roku. Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, oznajmił, że Polska podpisała również porozumienie sektorowe w sprawie gospodarki wodorowej. To pierwsza tego typu inicjatywa na świecie. Wśród udziałowców są największe firmy technologiczne, w tym Grupa Azoty, PKN Orlen, Solaris, a także m.in. Toyota. Trwają prace nad zbiorem ustaw normujących omawiane zagadnienie.

Technologia może przysłużyć się dla dobra ludzkości. Odnawialne źródła energii oraz wykorzystanie IoT sprawi, że zaczniemy żyć w lepszym, bardziej ekologicznym świecie. Szacunki wskazują, że już niedługi 50 proc. sprzedawanych samochodów będzie miało napęd elektryczny, a 20 proc. będzie pojazdami autonomicznymi. Nowoczesne rozwiązania będą bardziej wydajne, dzięki wykorzystaniu inteligentnych i stabilnych algorytmów.

Unijne regulacje zmierzają do zwiększenia bezpieczeństwa dla użytkowników sieci. Oznacza to wzrost obowiązków dla usługodawców oraz zwiększenie obecności regulatorów. Ustawy o usługach cyfrowych to Digital Services Act oraz Digital Markets Act. Zmiany czekają również w dyrektywach autorskich i medialnych. Na platformy mediowe nałożony będzie ostrzejszy obowiązek dbania o przepisy prawa własności intelektualnej.

Również rozwiązania spod znaku cloud computing mają szansę na przyspieszenie cyfrowej transformacji. Do najważniejszych wyzwań należeć będzie zapewnienie bezpieczeństwa usług chmurowych. Możemy tego dokonać dzięki współpracy na poziomie krajowym i instytucjonalnym.

Forum Gospodarcze TIME to europejskie spotkanie przedsiębiorców, poświęcone realizacji strategii i programów digitalizacji europejskiego przemysłu i infrastruktury, które jest kontynuacją kampanii na rzecz przyspieszenia rozwoju europejskiej gospodarki cyfrowej. Celem organizatorów Forum jest integracja wysiłków krajowych i europejskich organizacji przedsiębiorstw, stowarzyszeń zawodowych, izb gospodarczych na rzecz ustanowienia cyfrowego ładu gospodarczego UE – największego jednolitego rynku na świecie.

Forum Gospodarcze TIME odbyło się online w dniach 7-8 marca 2022 r.

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...