TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberataki na urządzenia mobilne w 97 proc. firm

Autorzy najnowszej edycji Check Point’s 2021 Mobile Security Report przekonują, że obecnie ogromna większość firm doświadczyła cyberataku na urządzenia mobilne. Z danych wynika, że jest to aż 97 proc.

Pośród firm doświadczających wielowektorowego cyberataku na urządzenia mobilne (97 proc.), wiele odnotowało przypadki, w których użytkownicy nakłaniani są do ściągania malware-u. Odbywa się to za pośrednictwem zainfekowanych witryn internetowych lub adresów URL. Takie przypadki dotyczą 93 proc. atakowanych podmiotów. Często też pojawiają się próby wyłudzeń od pracowników danych uwierzytelniających.

Ataki na urządzenia mobilne wzmogły się w związku ze zwiększeniem pracy zdalnej w firmach wymuszonej pandemią Covid-19. W 46 proc. firm co najmniej jeden pracownik pobrał złośliwą aplikację mobilną. A aż 40 proc. ogólnej liczby urządzeń nie posada odpowiednich zabezpieczeń przed cyberatakami.

Firma Check Point odnotowała również w 2020 roku wzrost trojanów bankowych o 15 proc. Kradły one przede wszystkim dane uwierzytelniające w bankowości mobilnej. Cyberprzestępcy bardzo często podszywają się pod aplikacje, które udostępniają informacje dotyczące Covid-19. W ten sposób przesyłają złośliwe oprogramowanie. Są to trojany mobilnego dostępu zdalnego (MRAT), trojany bankowe i dialery premium.

Źródło: telko.in

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...