TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberatak niejedno ma imię – podsumowanie roku w cyberbezpieczeństwie

Cyberprzestępcy nie ustają w atakach. Wykorzystują przy tym rozmaite techniki psychologiczne oraz nowinki technologiczne. Cyberatak niejedno ma imię i warto mieć świadomość, jak różne oblicza przyjmuje.

W maju miał miejsce cyberatak na Profil Zaufany. Dotyczył on 45 proc. prób logowania. W tym samym miesiącu zaatakowano też inne strony rządowe w tym między innymi NFZ, podmieniając ich zawartość na treści dla osób 18+. W czerwcu przeprowadzono atak DDoS na ePUAP. To rządowa platforma pozwalająca załatwiać przez internet wiele urzędowych spraw. O ataku poinformował na Twitterze urzędujący wtedy minister cyfryzacji – Janusz Cieszyński. Nie były to pierwsze ani ostatnie ataki na strony administracji publicznej w Polsce.

Straty, których można było uniknąć

Na początku wakacji przeprowadzono atak hakerski na Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Hakerzy doprowadzili do problemów w systemie sterowania ruchem, nie działał biletomat oraz system informacji pasażerskiej. W sumie szkody wyceniono na milion 200 tysięcy PLN. Chociaż jest to kwota niebagatelna, to sytuacja mogła być jeszcze poważniejsza. Na szczęście atak przeprowadzono poza rokiem szkolnym.

Dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze