TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cóż tam, panie, w telewizji?  

Od dawna nie działo się tak wiele w świecie telewizji. Od początku roku ruszyło osiem nowych kanałów, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konkurs na dwa kolejne. To oczywiście nie koniec. Oto przegląd wydarzeń na rynku telewizyjnym w pierwszym kwartale 2024.

Mogłoby się wydawać, że aktualna oferta prawie 300 polskich kanałów w zupełności zaspokaja apetyty operatorów. Do tego stopnia, że wielu z programów nie mają nawet w swojej ofercie. Czołowi operatorzy żądają przy tym wysokich opłat za włączenie nowych kanałów. Dodatkowo płatny jest numer w EPG (elektroniczny przewodnik). Wysokość tych opłat dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. To jak widać nie zniechęca nadawców do tworzenia nowych projektów.

Prezentuję ich chronologiczny przegląd od początku roku.

Styczeń

10 stycznia na ogólnopolskim MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej pojawił się kanał Wydarzenia 24. Na MUX-4 stację zastąpił kanał Polsat News Polityka. 

W październiku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję na MUX-1 kanałowi informacyjnemu W24. Nadawca zwrócił się do regulatora z wnioskiem o zmianę nazwy tej stacji na Wydarzenia 24. Jednocześnie poprosił o zmianę nazwy Wydarzeń 24 na Polsat News Polityka. KRRiT wyraziła na to zgodę.

Wydarzenia 24 można znaleźć na 49 pozycji telewizorów i dekoderów naziemnych, a Polsat News Polityka na 118 pozycji. Obie stacje są nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC w jakości HD.

Luty

Pod koniec miesiąca Telewizja Media Narodowe poinformowała, że jest dostępna w Vectrze.

Operator nie miał jednak żadnej umowy z tym nadawcą. TVMN zaczęła bowiem nadawać na  antenie lokalnej, radomskiej stacji ZebrraTV. Po analizie sytuacji prawnej Vectra 1 marca usunęła ten kanał ze swojej oferty.

Marzec

Grupa MWE kończy przygotowania do uruchomienia czterech stacji. 

2 z nich – Pogoda24.TV i Junior Channel ruszają 1 marca. 

W serwisie Pilot WP rusza Benchmark TV. To szósta stacja Wirtualnej Polski, nadawana w modelu FAST.
Kanał Benchmark TV emituje treści poświęcone najnowszym gadżetom i trendom w świecie elektroniki.

15 marca na MUX-8 pojawił się nowy kanał CTV9. Kanał jest dostępny na 50 pozycji dekoderów i telewizorów. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na zmianę nazwy CTV9 na ViDoc TV. Reprezentująca kanał Red Carpet Media Group wzięła 2,5 miliona złotych pożyczki, aby częściowo opłacić koncesję kosztującą docelowo 17,85 miliona złotych.

Wyróżnikiem stacji ma być nowe spojrzenie na produkcje dokumentalne.

Kwiecień

2 kwietnia Wirtualna Polska uruchamia Kabaret TV, kanał telewizyjny w pełni poświęcony rozrywce. To pierwsza tego typu stacja w Polsce. Jej widzowie mogą oglądać kabarety przez 24 godziny na dobę.

Kabaret TV to druga, obok Telewizji WP, stacja należąca do Wirtualnej Polski Media.

3 kwietnia KRRiT zdecydowała o udzieleniu koncesji kanałowi Patronite Travel. To mieszanka autentycznych relacji podróżniczych, ekscytujących przygód oraz inspirujących historii, które przybliżą różnorodność kultur, krajobrazów i ludzi na całym globie.

Tego samego dnia ruszył również konkurs na dwa kanały na MUX-8. Podmioty zainteresowane nadawaniem na ósmym multipleksie, mają 45 dni na złożenie stosownych wniosków. Przedmiotem konkursu jest rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, tj. takiego, w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania w ciągu miesiąca, w godzinach 6.00–23.00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu.

Wiadomo już, że w tym konkursie weźmie udział TV Republika, która ścigając się z TVN24 zamierza między innymi technicznie rozszerzyć swój zasięg.

8 kwietnia rozpoczęły nadawanie kanały Szlagier TV i TVC Super. Stacje trafiły na transponder platformy cyfrowej Canal+ na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E i do MUX-L1, MUX-L3 oraz MUX-L4 naziemnej telewizji cyfrowej.

Szlagier TV można znaleźć na 67. pozycji dekoderów Canal+, natomiast TVC Super na 60. Zastąpiły duble Power TV i Home TV na liście. Emisja jest niekodowana.

TVC Super promuje się hasłem Esencja Super Emocji. To kanał rozrywkowo-serialowo-filmowy.

Szlagier TV jest pierwszym 24 godzinnym kanałem ze szlagierami muzyki tradycyjnej i biesiadnej, oferując alternatywę dla disco polo i innych gatunków muzycznych.

To nie wszystkie nowości o których już wiemy, że się pojawią w tym roku. Warner Bros. Discovery z okazji i na czas Letnich Igrzysk Olimpijskich Paris 2024 uruchomi siedem dodatkowych kanałów HD i jeden kanał 4K.

Czeka nas szukanie dodatkowych programów poprzez dostrajanie odbiorników telewizyjnych, dekoderów satelitarnych i aktualizacje boxów. Nasuwa się też pytanie: Skąd wziąć czas na oglądanie tych wszystkich nowości?


przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze