TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Coraz więcej treści TV oglądamy online

Telewizor coraz częściej służy nam do oglądania treści streamingowych. Co czwarte gospodarstwo, posiadające dostęp do sieci, korzysta z płatnych treści streamingowych . Najpowszechniejsze ekrany do oglądania treści wideo to telewizory. Ale korzystamy w tym celu też ze smartfonów, komputerów i tabletów. To wyniki badania “Establishment Survey” Nielsen Media.

“Establishment Survey” jest cyklicznym  badaniem Nielsen Media służącym do pomiaru oglądalności mediów w Polsce. Najnowsze wyniki są efektem 6 000 wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo – CAPI przeprowadzonych w dwóch turach. Pierwsza miała miejsce od lipca do września 2020 r. Druga odbyła się od października do listopada 20201 r.

Według danych z badania gospodarstwa telewizyjne (posiadające sprawny telewizor lub komputer) stanowią prawie 97 proc. respondentów. 65 proc. z nich płaci za dostęp do telewizji korzystając z platform satelitarnych lub kablówek czy IPTV. Jednocześnie 7 proc. badanych deklaruje, że ogląda TV także na żywo przez internet.  To oderwanie telewizji linearnej od telewizora.

– Stabilna i bardzo wysoka liczba gospodarstw telewizyjnych w Polsce jest znakiem tego, że telewizor to wciąż podstawowy sprzęt w domach Polek i Polaków, a grupa osób bez dostępu do telewizji nie zwiększa się. Jednak zdecydowanie sam telewizor jako ekran zyskuje nowe funkcje. Widzimy to wyraźnie w obecnej fali badania “Establishment Survey” – komentuje Joanna Kopeć, Senior Media Research Executive w Nielsen Media.

Gospodarstwa telewizyjne najczęściej posiadają jeden telewizor – 81 proc. Reszta posiada dwa lub więcej odbiorników. Dostęp do smartfonów ma 73 proc. gospodarstw telewizyjnych. Kompute lub laptop pojawia się w odpowiedziach 67 proc. respondentów.  

40 proc. odbiorników telewizyjnych to smart TV. Maja one opcje podłączenia do sieci, ale faktycznie z tej możliwości korzysta 27 proc. gospodarstw telewizyjnych.

Z badania wynika też wzrost popularności serwisów streamingowych. Telewizor wykorzystywany jest nie tylko do telewizji linearnej.  Służy do obsługi serwisów VOD czy gier komputerowych.

– Największą zmiana to prawie dwukrotny wzrost wykorzystania telewizora do oglądania serwisów VOD takich jak: Netflix, HBO GO, Player. W połączeniu z konsekwentnie rosnącym odsetkiem Smart TV podłączonych do internetu w domach Polek i Polaków, możemy mówić o odrywaniu się telewizora od telewizji – mówi Joanna Kopeć.

Największy wzrost wykorzystanie telewizora do innych celów niż tradycyjna telewizja nastąpił w 2020r. właśnie w obszarze treści VOD. 15 proc. gospodarstw telewizyjnych deklaruje właśnie takie zastosowanie odbiornika. W roku 2019 było to 8 proc. Dostęp do internetu umożliwiający korzystanie z takic hserwisów ma 77 proc badanych. 26 proc. z nich płaci za dostęp do treści streamingowych.

Korzystanie z serwisów streamingowych nie przekłada się jednak na podejście do płatnej telewizji. 95% gospodarstw korzystających z płatnej telewizji i jednocześnie płacących za treści streamingowe nie zamierza zmieniać aktualnej oferty telewizyjnej.

– Świadczy to o komplementarnym charakterze usług VOD, pewnym dodatku poszerzającym ofertę wideo, płatna telewizja to bowiem często więcej niż telewizja linearna, to usługi łączone jak chociażby dostęp do internetu, wielofunkcyjne dekodery, catch-up TV, tak więc potrzeby, które zaspokaja są szersze niż te realizowane przez serwisy VOD. Stąd też cord-cutting w Polsce raczej nie przybierze w najbliższym czasie tempa jakie ma miejsce choćby w Stanach Zjednoczonych – prognozuje ekspertka.

Źródło: www.media2.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...