TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Co wziąć pod uwagę wybierając pojemność karty pamięci?

Przenośna pamięć flash nigdy nie była bardziej wszechstronna. Jeśli dawno nie kupowałeś karty pamięci, ich powszechna dostępność i przystępność cenowa z pewnością mile Cię zaskoczą. Nie wiesz, jaki model wybrać? Poznaj różne klasy oraz specyfikacje kart i wybierz tę, która będzie dla Ciebie odpowiednia!

pasek

Jakie są wymiary kart pamięci?

Niezależnie od rozmiaru, wszystkie karty SD (Secure Digital) wykorzystują jeden lub dwa małe układy pamięci flash NAND. To rozwiązanie podobne do tego, które można znaleźć w pamięciach USB i dyskach SSD. Za ich sprawne działanie odpowiada niewielki układ do zarządzania przepływem danych i instrukcji.

Istnieją trzy standardy wymiarów, które nie są ze sobą zgodne. To oznacza, że czytnik kart miniSD nie będzie współpracował z kartami microSD – chyba że użyjesz adaptera.

  • Standardowe karty SD: 1,26 × 0,94 × 0,083 do 0,055 cala (32 × 24 × 2,1–1,4 mm).
  • Karty miniSD: 0,85 × 0,79 × 0,055 cala (21,5 × 20 × 1,4 mm).
  • Karty microSD: 0,56 × 0,43 × 0,039 cala (15 × 11 × 1 mm).

Wszystkie zwykłe karty SD są wyposażone w mały przełącznik blokujący, który włącza i wyłącza możliwość zapisywania lub usuwania danych na karcie. Jednak na kartach mini i microSD nie uświadczysz tego rozwiązania.

Kategorie i rozmiary kart pamięci

Karty SD dzielą się na pięć klas, które wskazują system połączeń i pojemność karty.

  1. SD lub SDSC (Secure Digital Standard Capacity): maksymalna pojemność 2 GB.
  2. SDHC (Secure Digital High Capacity): od 2 do 32 GB pamięci.
  3. SDXC (Secure Digital Extended Capacity): od 32 GB do 2 TB pamięci masowej.
  4. SDUC (Secure Digital Ultra Capacity): od 2 TB do 128 TB pamięci masowej.
  5. SDIO (Secure Digital Input Output): karty wyposażone są w dodatkowe urządzenie, które zapewnia funkcje takie jak odbiornik Bluetooth lub GPS.

Karty SDSC, SDHC i SDXC są obsługiwane w szerokiej gamie urządzeń takich jak laptopy, smartfony, drony i aparaty cyfrowe. Tego typu karty o pojemności 256 GB znajdziesz między innymi tutaj:  https://www.komputronik.pl/search-filter/611/karty-pamieci-256gb.

Potrzebujesz karty pamięci do aparatu, którym tylko robisz zdjęcia? W takiej sytuacji prawdopodobnie wystarczy Ci karta SDHC. Jeśli jednak kręcisz sporo filmów w rozdzielczości 4K i jakości Full HD, lepszym rozwiązaniem może okazać się większy magazyn SDXC. Do nagrywania filmów na dronach i sprzęcie wideo potrzebujesz karty o najwyższych parametrach (UHS-II V60).

Zapotrzebowanie na większą pamięć stale rośnie dzięki większym grom, bardziej złożonym aplikacjom i aparatom o coraz wyższych rozdzielczościach. Jednak wybór na rynku jest na tyle duży, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

SDUC jest wciąż dość nowym rozwiązaniem, więc minie trochę czasu, zanim producenci będą go rutynowo wspierać. Jednak 128 TB przestrzeni dyskowej powinno wystarczyć większości użytkowników na długie lata.

Przegląd klas prędkości

Karty microSD są dostępne w różnych klasach szybkości – 2, 4, 6 i 10. Zasada jest prosta – im wyższa liczba, tym szybszy transfer danych. Każda wartość odpowiada minimalnej szybkości transmisji danych w MB na sekundę (MB/s). Zgodnie z tym karta klasy 4 przesyła dane z szybkością co najmniej 4 MB/s.

Dla kart SDHC i SDXC dostępna jest standardowa klasa szybkości UHS (Ultra High Speed). UHS-I może przesyłać dane z minimalną prędkością 10 MB/s, natomiast UHS-II ma prędkość zapisu co najmniej 30 MB/s.

Czasami na karcie MicroSD znajduje się wskaźnik prędkości, który zawiera informację o maksymalnej prędkości odczytu. Ta wartość informuje, ile razy szybciej działa karta MicroSD w porównaniu do napędu CD. Liczba ta sumuje się ze współczynnikiem x, czyli prostą szybkością odczytu napędu CD (150 KB/s). Współczynnik 1800x odpowiada prędkości odczytu około 270 MB/s.

Nie każdy komputer czy aparat obsługuje wszystkie pojemności i formaty. Dlatego przed zakupem karty MicroSD sprawdź, jakie typy pamięci są kompatybilne z Twoim urządzeniem. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i konieczności zwrotu nowej karty do sklepu komputerowego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...