Z chmury obliczeniowej korzysta 31 proc. polskich firm. Kolejne 22 proc. wprowadzi ją w ciągu 3 lat. Tak wynika z badania Deloitte i ICAN Institute, które zostało zrealizowane przy wsparciu Google Cloud.
Chętnie z chmury obliczeniowej w Polsce korzystają firmy, które chcą być liderem na rynku. Aż 82 proc. firm korzystających z tego rozwiązania, uważa, że wpłynęło ono na wzrost innowacyjności ich firmy.
Z badania wynika, że większe zaufanie do chmury publicznej mają organizacje z kapitałem międzynarodowym. Korzystają z niej znacznie częściej niż przedsiębiorstwa będące w całości w polskich rękach. 88 proc. firm międzynarodowych korzystających z chmury, planuje dalszą migrację w kolejnych 3 latach i przeniesienie do niej kluczowych systemów w ciągu najbliższych 5 lat.
Jeśli chodzi o korzyści korzystania z tego rozwiązania, ankietowani wymieniają skalowalność i elastyczność infrastruktury (68 proc.) Połowa szefów IT wymienia również uproszczenie zarządzania infrastrukturą, nieco mniej (46 proc.) optymalizację kosztową i uproszczenie architektury (44 proc). Zaledwie 9 proc. wskazuje na bezpieczeństwo systemów i danych, uznając je za rzecz oczywistą.
Większość, bo 82 proc. firm korzystających z chmury, podkreśliła, że rozwiązanie to wpłynęło na wzrost innowacyjności ich firmy. Najistotniejszymi powodami, dla których firmy decydują się inwestować w tworzenie architektury cloudowej po raz pierwszy, jest zwiększenie skalowalności i dostępności mocy obliczeniowych oraz optymalizacja kosztowa. Połowa respondentów wymieniała te powody.
Mimo wszystko, choć korzyści z przeniesienia zasobów do chmury publicznej są zauważalne, niemal połowa, bo 46 proc. szefów IT, biorących udział w ankiecie, wciąż ma opory przed jej wdrożeniem. Jako główną obawę wskazano bezpieczeństwo (41 proc.), 32 proc. podaje kwestię dodatkowych kosztów dotyczących wdrożenia tego rozwiązania.
Źródło: ISBnews