TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Co trzeba wiedzieć o aplikacjach?

Aplikacje pojawiają się na urządzeniach nas wszystkich. Wykorzystujemy je na różne sposoby. Jednak nie zastanawiamy się jakie konsekwencje może nieść ze sobą ich instalacja. Dlatego NASK podpowiada jak korzystać z aplikacji bezpiecznie.

W smartfonach obecnie znajduje się większość naszego życia. Zawodowego, prywatnego, rozrywkowego. Wiele aspektów tego życia korzysta z aplikacji. Niestety nie analizujemy tego, co niesie ze sobą instalowania aplikacji. Także w telefonach dzieci lub nawet w naszych, z których dzieci korzystają.

Aplikacje mogą mieć dostęp do mikrofony, kamery, kontaktów lub lokalizacji. Na te elementy zwrócili uwagę twórcy raportu „Aplikacje mobilne. Czy nasze dzieci są bezpieczne?”.

W swoich uwagach wskazali ogólne zagrożenia jakie mogą wynikać z instalowania aplikacji. Przekazali też zasady bezpieczeństwa korzystania z nich przez dzieci i młodzież.

-Każda aplikacja może potencjalnie stanowić zagrożenie. Zdaniem autorów raportu, trzeba zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o aplikacje, które pozwalają na kontakt z nieznajomymi, opierają się na kontencie wytwarzanym przez użytkowników oraz te, które zachęcają do publikowania szczegółowych lub prywatnych informacji o sobie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że informacje te mogą być wykorzystane przez osoby postronne do różnych celów, nie zawsze dla nich dobrych – wyjaśnia Oliwia Chojnacka z Dyżurnet.pl, współautorka raportu.

Eksperci NASK przygotowali też rekomendacje dla twórców aplikacji. Powinni oni dostosowywać aplikacje do wieku użytkowników i ostrzegać, jeśli z jakiejś nie powinny korzystać osoby poniżej danego wieku.

Raport, który ma być wsparciem gównie dla rodziców i opiekunów, ale nie tylko. Pokazać konsekwencje korzystania z mobilnych aplikacji, sposoby na bezpieczne z nich korzystanie i uświadamiać jak to robić, dostępny jest na stronie:https://dyzurnet.pl/uploads/2022/01/Aplikacje-mobilne-czy-nasze-dzieci-sa-bezpieczne.pdf

Źródło: NASK

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze