TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Scamming w Internecie – co to jest scam i jak go rozpoznać?

Scam – co to znaczy? Pewnie niejeden raz spotkałeś się z takim określeniem. Jednak mogło być wtedy dla Ciebie jasne, co to właściwie za zjawisko. Wiąże się ono z oszustwami, różnego rodzaju przestępstwami lub wyłudzeniami. Jedynie, co jest potrzebne do dokonywania takich wykroczeń, to Internet bądź oprogramowania komputerowe.

Scam – co to znaczy?

Część oszustw mogących Cię spotkać jest całkiem łatwo rozpoznać, co pozwala na szybszą reakcję. Jednak zdarzają się i takie, które są na tyle zaawansowane, że trudno prawidłowo ocenić sytuację, przez co dłużej Tobie zagrażają.

Kontynuując temat dotyczący tego, co to scam w Internecie, to zjawisko często ma na celu zyskania przez przestępcę jakiejś korzyści, najczęściej w postaci pieniędzy. Takie osoby wymyślają różne sposoby, aby uzyskać dane osobowe, a następnie je wykorzystać bądź odsprzedać. Często scammerzy w celu pozyskania istotnych dla nich informacji na temat atakowanych użytkowników korzystają z podszywania się pod różne strony internetowe banków czy urzędów. Ich fałszywe wersje wyglądają tak prawdziwie, że trudno jest im nie uwierzyć. Wysyłają również maile zawierające zawirusowane linki.

Scamming – jak rozpoznać scam?

Sprawdzenie, czy padło się ofiarą oszustwa internetowego, może czasem nie należeć do najłatwiejszych zadań. Zaawansowane technologie stosowane na co dzień często nie pozwalają na to, aby użytkownik mógł sam poradzić sobie z rozpoznaniem scamu. To sprawia, że jego dane są bardziej narażone na przechwycenie. Dlatego bardzo ważne jest, aby na bieżąco poznawać sposoby na identyfikowanie scamu, ponieważ tylko to może Ci pomóc.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wejścia na jakąś stronę lub zanim podasz gdzieś swoje dane, warto pomyśleć, czy coś nie wygląda “zbyt” dobrze. Na przykład – strona z markowym obuwiem oferowanym za podejrzanie niską cenę albo wylosowanie Cię jako zwycięzcę jakiejś dużej nagrody, mimo że nigdzie się nie zgłaszałeś, nie będą prawdopodobnie tym, na co wyglądają. Takie zdarzenia nie dzieją się naprawdę, więc jeżeli wystąpi taka sytuacja, powinieneś poważnie zastanowić się nad skorzystaniem z tego typu okazji.

Poza opisanymi sytuacjami wzmożona czujność powinno się zachować wtedy, kiedy: 

  • występują jakieś literówki w adresie strony lub linku;
  • nadawca wiadomości wysłał ją z podejrzanego adresu;
  • widzisz linki w wiadomościach z nieznanych źródeł;
  • nadawca naciska na szybkie zlecenie przelewu;
  • nadawca żąda przesłania danych osobowych;
  • jakikolwiek nieznajomy nawiąże z Tobą kontakt bez wyraźnego powodu.

Jak działają scamerzy w Internecie?

To, ile istnieje sposobów na wyłudzenie danych nie mieści się w głowie. Przełamywanie zabezpieczeń kont do mediów społecznościowych czy banków jest codziennością. Oszuści próbują działać również jako sprzedawcy, którzy oferują produkty w bardzo niskich cenach. Po zleceniu przelewu taka osoba znika, a Ty nie masz możliwości jego znalezienia, bo podane przez niego dane są fałszywe.

Jednymi z najczęstszych scamów w sieci są:

  • oszustwa romansowe;
  • podszywanie się pod pomoc techniczną;
  • pomoc we wsparciu akcji charytatywnych;
  • kopiowanie stron logowań;
  • nagroda o dużej wartości.

Najpopularniejszymi metodami na uniknięcie scamu, poza zachowaniem czujności, jest używanie różnych haseł do wszystkich kont oraz regularne ich zmienianie. Najlepiej, kiedy nie zawierają niczego oczywistego, na przykład daty urodzenia czy imienia partnera.

Czy można odzyskać pieniądze od oszusta internetowego?

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa internetowego, to pewnie zadajesz sobie pytanie, czy istnieje możliwość odzyskania pieniędzy. To zależy od sytuacji. Niestety, banki nie oferują opcji obejmującej cofanie przelewów zlecanych przez ofiary cyberprzestępstw.

Osoby, które zostały ofiarami scamu, mogą iść do sądu i tam domagać się od banku, aby ten unieważnił umowy, które zostały zawarte bez posiadania wszystkich niezbędnych informacji, oraz zwrotu skradzionych środków.

Warto pamiętać, że to bank, w którym założyłeś konto, jest zobowiązany do uzupełnienia salda w takiej wysokości, aby ilość środków na nim równała się temu, co posiadałeś przed sytuacją związaną ze scamem.

Czytaj także:

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...