TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Co leci w sieci?

                Film w Internecie najczęściej kojarzy się nam z serwisem YouTube, czasem z kilkoma podobnymi stronami. Doświadczeni użytkownicy wiedzą jednak, że w sieci znajduje się mnóstwo innych portali z wartościowymi treściami wideo. Nie zawsze jednak treści te umieszczane są legalnie! Co więcej, istnieją strony www, które, nie oferując legalnych treści wideo, oczekują w zamian za ich oglądanie, zapłaty. Czy to poprzez wyświetlanie reklam, klikanie w nie, czy wprost przez e-płatności.

Jak podaje raport opublikowany w serwisie Oglądaj Legalne – Około 2,4 mln internautów (18% użytkowników wideo online) w wieku powyżej 14 roku życia zapłaciło za dostęp do treści wideo, sądząc, że korzystają z legalnego źródła posiadającego prawa do dystrybucji danych treści, choć w rzeczywistości było inaczej”. Prawie drugie tyle korzysta z treści bez licencji w sposób świadomy.
W tym artykule nie napiszemy, które portale oferują dostęp do nielegalnie udostępnionych plików, bo ich należy się wystrzegać, a ściganiem osób korzystających z tych stron zajmują się podmioty posiadające prawa autorskie do dokumentów, policja, a nawet prokuratura. Dlatego warto zawsze upewnić się, że film, który ściągamy lub oglądamy online został umieszczony tam legalnie. W tym artykule poznamy takie miejsca w dwóch formach: VoD oraz Web TV.
Najpopularniejszym serwisem VoD jest oczywiście międzynarodowy YouTube, który zawiera też największą ilość różnego rodzaju filmów z całego świata. Jest to jeden z tych serwisów, w którym treści video umieszczać może każdy, a poprzez wbudowaną wyszukiwarkę możemy znaleźć interesujące materiały na każdy temat, w każdej chwili. Jeśli spodoba nam się jakiś film, możemy jego autora dodać do ulubionych, dzięki czemu o nowych publikacjach zostaniemy poinformowani drogą mailową. W ten sposób publikę poszerzają zarówno oficjalne wytwórnie filmowe, jak i producenci-amatorzy, tzw. vlogerzy. W czerwcu tego roku Studio Filmowe KADR, a także TOR uruchomiły swoje kanały www.youtube.com/studiofilmowekadr oraz www.youtube.com/studiofilmowetor, udostępniając bezpłatnie (!) ponad 60 tytułów najgłośniejszych polskich filmów pełnometrażowych. Swój własny program telewizyjny można stworzyć także w serwisie Popler i nadawać go na żywo w Internecie. Innowacyjnym rozwiązaniem jest testowy projekt Twoja.TV, gdzie prywatne treści wideo umieszczone w serwisie www.twoja.tv są emitowane w tradycyjnym kanale telewizyjnym w wybranych sieciach kablowych. Jest to rewolucyjna odpowiedź na coraz większą interaktywność zamieszczanych w sieci materiałów.
Zupełnie inną, ale coraz bardziej popularną opcją, stają się portale VoD, w których o zawartość dbają sami ich twórcy. Są to między innymi serwisy znanych stacji telewizyjnych: TVN Player, Ipla, czy serwis VoD.tvp.pl, ale także projekty niezależne, jak Cineman (powiązana z Monolith Films) czy Iplex – wiodąca polska platforma VOD nie powiązana z żadną grupą medialną. Na uwagę zasługują także serwisy promujące polską kulturę jak NInAteka – platforma z darmowymi treściami Narodowego Instytutu Audiowizualnego, czy projekt VoD Polskiej Szkoły Filmowej.
Odmienną formą telewizji internetowej jest Web TV, którą można podzielić na programy nadawane na żywo w postaci stream’ów video oraz na te, w których można wybrać dowolną treść dostępną w danym momencie na platformie. Wśród tych pierwszych jest TVP.info (na żywo), fakty.tvp24.pl (na żywo oraz archiwum), a także wiele lokalnych stacji telewizyjnych: Strefa TV, Telewizja Narew, Pomerania TV. Z drugiej grupy można przytoczyć serwisy internetowe stacji telewizyjnych TVS czy Rebel TV, ale także telewizję internetową Wirtualnej Polski. Istnieją także serwisy, które łączą obie możliwości – np. Edusat.
Warto też przybliżyć inne rozwiązanie telewizji online, w którym Internauta na swoim komputerze, a nawet na urządzeniu mobilnym, może na żywo oglądać dowolny kanał telewizyjny z oferty większości polskich programów telewizyjnych. Rozwiązanie takie oferuje firma Netwizor Sp. z o.o. w swoim projekcie Netvi czy firma NEXTPlus Sp. z o.o., która oferuje także aplikację do odbioru na telewizory SmartTV. Formalnie przypomina to popularną telewizję kablową, z tą różnicą, że nie potrzebujemy kabla, dekodera czy anteny, a jedynie dostęp do Internetu. W propozycji tych operatorów nie ma jeszcze zbyt dużej oferty programowej, ale wart podkreślenia jest fakt, iż dbają oni o to, aby ich usługa była w pełni legalna. Należy wspomnieć, że zgodnie z najnowszym stanowiskiem KRRiT operatorzy tych usług mogą skorzystać z uprawnień przewidzianych w art. 43 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, dzięki czemu w ofercie za darmo (niczym popularny AZART) powinny znaleźć się podstawowe kanały telewizyjne: TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV4 i Puls. Niestety TVN i Polsat niedawno zniknęły z oferty Netvi, jednak twórcy projektu zapewniają, że w obecnej sytuacji powrót tych programów to kwestia czasu.
Niniejszy artykuł tylko pobieżnie przybliża ogromny i ciekawy rynek wideo w Internecie. Ponieważ format magazynu drukowanego nie pozwala na zmieszczenie większej ilości wartościowych pozycji, dlatego zapraszamy do odwiedzenia  strony www.twojinternet.pl, gdzie znajdą Państwo obszerny wykaz rekomendowanych przez nas portali wideo i platform telewizyjnych online.
ZOBACZ LISTĘ SERWISÓW WIDEO W INTERNECIE     KF

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze