TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ciężkie czasy dla Intela

Intel to do niedawna jeden z największych gigantów technologicznych świata. Okazuje się, że przegapił pojawienie się AI i teraz są tego efekty. Wartość firmy spada, a ona sama walczy o przetrwanie. W planach zwolnienia oraz sprzedaż części firmy.

Intel przez ostatnie miesiące przechodzi najtrudniejszy czas w swojej historii. Korporacja przegrywa z liderami rewolucji sztucznej inteligencji. Przykładem jest NVIDIA. Gdy jej wycena przekroczyła niedawno 3 biliony dolarów, Intel odnotował spadek wartości i obecnie jest to mniej niż 100 mld dolarów.

Mniejsze zyski firmy wpłynęły również na jej możliwości realizacji inwestycji. Przyszłość fabryki Intele w Niemczech jest niepewna. Nie będzie ona dalej rozbudowywana, a możliwe nawet, że zostanie zamknięta.

Prezes ma stworzyć plan ratunkowy

Pat Gelsinger, prezes Intela, ma teraz przygotować strategię naprawczą firmy i zaprezentować ją zarządowi w połowie września.

Agencja Reuters sugeruje opcje, które się w niej znajdą. Rezygnacja z rozbudowy fabryki w Niemczech, która miała kosztować 32 miliardy dolarów, jest jedną z nich. Pojawiają się również sugestie zwolnień pracowników i to raczej dużej ich części.

Dla ratowania sytuacji finansowej Intel musi także pozbyć się części posiadanych oddziałów. W przewidywaniach dotyczących tego kroku pada nazwa Altera – oddziału firmy produkującego procesory.

Czy Altera zostanie sprzedana?

Intel dla ratowania swojej sytuacji może sprzedać Altera. Takie przewidywania płyną chociażby od giełdowych ekspertów. Tego producenta procesorów Intel zakupił w 2015 roku za 16,7 miliarda dolarów.

Działalność segmentu nie przynosi oczekiwanych efektów i w sytuacji kryzysowej Intel może ją poświęcić. Jednym z prognozowanych chętnych na jej zakup jest Marvell.

Poza przewidywaniami tej sprzedaży nie ma innych, które dotyczą większego podziału Intela. Jednak sytuacja ta może się zmienić. Trudności finansowe mogą doprowadzić do drastycznych kroków tym bardziej, że kilka firm – w tym Taiwan Semiconductor Manufacturing Co – są zainteresowane odkupieniem pewnych części Intela.

Czy firma zdecyduje się na podział, by przetrwać?

I co z budową fabryki w Polsce?

Na odpowiedzi na te pytania pozostaje jeszcze poczekać.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze