Rozbudowa sieci łączy się z wieloma wyborami, których musi dokonać operator. Podpowiadamy naszym Czytelnikom atrakcyjne rozwiązanie dla standardu Ethernet.
– Standard Ethernet stosowany jest niezwykle często przy budowie nowoczesnych sieci metropolitarnych – mówi Grzegorz Madejczyk, Key Account Manager w VECTOR SOLUTIONS, odpowiedzialny za obsługę bezpośrednią rynku operatorów
ISP. – W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się być wykorzystanie technologii MetroEthernet. Szczególnie gdy planujemy rozbudowę sieci pod przyszłe potrzeby abonentów.
Wybór lokalnych
Dzięki niskim kosztom wdrożenia Ethernet wykorzystywany jest do budowy sieci komputerowych. Technologia ta na dobre zagościła też w sieciach lokalnych operatorów ISP. Rozwój standardu Ethernet łączy się z dużą i wciąż rosnącą dostępnością asortymentu. Dominujący obecnie standard 100 Gb/s oferuje dużą
przepustowość przy zrównoważonym koszcie inwestycji.
– Rozwiązaniem, które pozwala małym i średnim operatorom ISP na efektywne zbudowanie odpowiedniego microcore’a miejskiego jest oparcie się o stugigabitowe przełączniki MPLS – przekonuje Grzegorz Madejczyk, Key Account Manager w VECTOR SOLUTIONS.
Uniwersalne rozwiązanie
Dzięki zastosowaniu sieci nakładkowej, wykorzystującej przełączniki MPLS (MPLS L2VPN (VLL, VPLS), MPLS L3VP), przełączniki w sieci metro sprawnie przełączają ruch. Jednocześnie nie wnikają przy tym jakie protokoły znajdują się wewnątrz przenoszonego ruchu. Sieć ta jest uniwersalna dla wszystkich technologii dostępowych, klientów biznesowych i rezydencjonalnych, jest też użyteczna dla innych potrzeb
operatora.
Dzięki możliwości zbudowania sieci nakładkowej opartej o rozwiązania Metro Ethernetowe, operator w płynny sposób może też przejść do takiej struktury, która jest w stanie zapewnić nam transparentną transmisję, niezależnie od typu przesyłanego ruchu.
Cechy Switchy z serii S6730-H
Przełączniki Huawei z serii CloudEngine S6730-H to urządzenia przystosowane do wykorzystania jako szkielet sieci MetroEthernet lub w celu agregacji ruchu klientów do routerów brzegowych. Wyposażone są w porty 48x10GE oraz 6x100GE, wspierają nowoczesne funkcje, takie jak VxLAN, EVPN czy H-QoS, a także funkcjonalności warstwy trzeciej, m. in. MP-BGP, OSPF, ISIS, MPLS L2VPN (VLL, VPLS), MPLS L3VPN, sprzętowe BFD, E-Trunk, PIM, IGMP. Mogą pełnić rolę kontrolera sieci WLAN.