TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

CES 2020 – Dysk SSD 8TB od SanDisk

Podczas targów CES 2020 zaprezentowano największy na świecie przenośny dysk SSD. Nowe urządzenie od SanDiska ma pojemność 8 TB i na pierwszy rzut oka przypomina pendrive’ a. Łukasz Kotkowski ze SPIDER’ SWEB podkreśla, że napęd będzie nie tylko pojemny, ale też szybki: “Dzięki obsłudze SuperSpeed USB osiągnie prędkości transferu danych sięgające 20 Gbps. Mniej niż pozwala protokół Thunderbolt 3, ale też wystarczająco, by zapewnić płynną, niezakłóconą pracę z plikami i błyskawiczne ich przenoszenie.”

Oczywiście tego rodzaju pojemność nie jest na rynku technologii niczym nowym. Taką ilością miejsca na dane dysponuje np. MacBook Pro 16. Mamy również wielonapędowe stacje DAS typu G-Drive Pro SSD (max 7,68 TB). Musimy jednak pamiętać, że urządzenia z ogromną przestrzenią dyskową będą coraz bardziej potrzebne. Szczególnie w branży profesjonalistów. W dobie kamer nagrywających w rozdzielczości 8K czy animacji ważących kilka terabajtów na projekt tego rodzaju wynalazki to nie fanaberia, a realna potrzeba. Osoby pracujące z bardzo dużymi plikami bardzo często wykorzystują w pracy laptopy, gdzie zazwyczaj nie ma aż tyle miejsca na dane. Urządzenie takie jak nowy dysk SanDiska wydaje się w takiej systuacji idealnym rozwiązaniem. Na razie jednak napęd SSD, o którym mowa to tylko prototypowa koncepcja SanDiska. Nie wiemy w tym momencie ile czasu minie do komercyjnego wdrożenia i z jakimi kosztami dla użytkownika będzie ono związane.

Warto jednak wiedzieć, że aktualnie możemy kupić napędy SanDisk o pojemności maksymalnie 2 TB i już teraz są one relatywnie drogie, np. model Extreme Portable o pojemności 2 TB kosztuje 1700 zł. SPIDER’SWEB szacuje, że gdyby prototyp trafił dziś na rynek, jego cena oscylowałaby w okolicach 8-10 tysięcy złotych. SanDisk pokazał jednak, że ogromna pojemność w niewielkim opakowaniu jest możliwa.

Źródło: Spider’sweb.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...