Canal+  wygrywa wojnę z piratami

51
Canal+

Canal+ Polska we współpracy z organami ścigania przejął pirackie serwisy. Teraz ich administratorzy uiszczą zapłatę za naruszenie praw autorskich. A Canal+ wykorzysta przejęte platformy do szerzenia informacji o nielegalności piractwa.

Sekcja dw. z Piractwem CANAL+ Polska zajmowała się obserwacją pirackich serwisów takich jak rapidu.net, darkw.pl czy freshfile.pl. Od stycznia 2019 roku lutego 2022 roku tylko w serwisie rapidu.net ujawniono ponad 240 tys. plików z filmami, serialami oraz innymi materiałami audiowizualnymi, do których prawa ma Canal+.

Następnie serwis podejmował działania mające na celu usunięcie z sieci pirackich treści. Współpracował przy tym z innymi poszkodowanymi podmiotami. Google na wniosek 600 z nich – obok Canal+ były to chociażby , HBO, Fox, Disney, Netflix, CD Projekt czy TVN – usunął ponad 12,6 miliona adresów URL z tej domeny.

Ustalono też, że serwisami rapidu.net, darkw.pl oraz freshfile.pl zarządza ten sam administrator. We współpracy z organami ścigania doprowadzono do przejęcia przez Canal+ wspomnianych domen. Zawarto również porozumienie, na mocy którego administrator pirackich serwisów zobowiązał się do zapłacenie odszkodowania za naruszenie praw autorskich.

–  To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która z jednej strony pokazuje skuteczność CANAL+ Polska w działaniach antypirackich i poważne podejście do ochrony własności intelektualnej a z drugiej demonstruje innowacyjny sposób edukowania i promowania legalnej oferty wśród użytkowników, którzy dotychczas korzystali z treści nielegalnie rozpowszechnianych” – powiedział  Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+.

Źródło: dobreprogramy.pl