TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Budowa światłowodu w kolejnej gminie

W gminie Polkowice władze przeznaczyły ponad 6,5 mln z na budowę światłowodu. Dzięki temu do końca 2024 roku mieszkańcy wielu miejscowości w gminie będą mogli korzystać z szybkiego internetu oraz telewizji światłowodowej i telefonii kablowej. Jest to działanie podjęte dla przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osób mieszkających w tej gminie.

W 2022 roku w gminie Polkowice przeprowadzono konsultacje społeczne i techniczne. Pozwoliły one na stworzenie programu funkcjonalno-użytkowego dla pierwszego etapu inwestycji. NA jego realizację zabezpieczono w budżecie 6,5 mln zł.

–  W końcu się udało. Będziemy realizować ten projekt. Mamy przygotowaną dokumentację. Teraz czeka nas etap wdrożeniowy i wykonanie samej inwestycji przed nami. Zaczynamy od miejscowości położonych pod osadnikiem „Żelazny Most”, czyli Komornik, Tarnówka, Dąbrowy, Pieszkowic i Żelaznego Mostu oraz Biedrzychowej. W ramach tej inwestycji uruchomione zostaną również punkty darmowego dostępu do Internetu w miejscach publicznych oraz kamery monitoringu miejskiego. Przy okazji tych prac do światłowodu podłączona zostanie również część osiedla Polanka – zapewnił Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Inwestycja to szansa dostępu do szybkiego internetu (min. 600 Mbps) oraz telewizji światłowodowej i telefonii kablowej wielu mieszkańców do końca 2024 r. Obejmie takie miejscowości jak Biedrzychowa, Dąbrowa, Komorniki, Pieszkowice, Tarnówek i Żelazny Most oraz osiedle Staszica w Polkowicach.

–  W ramach programu funkcjonalno-użytkowego zdiagnozowane zostały obszary gminy, w których mieszkańcy mają najmniejszy dostęp do usług dostępu do sieci Internet oraz telewizji i telefonii kablowej. W dodatku analiza rynku telekomunikacyjnego na terenie gminy Polkowice wykazała, że ze względów geograficznych i ekonomicznych obszary te mają najmniejszą szansę na inwestycje prywatnych operatorów telekomunikacyjnych – wyjaśnia Roman Przydatek, pełnomocnik burmistrza ds. telekomunikacji.

Gmina Polkowice prowadzi także prace przygotowawcze do drugiego etapu programu funkcjonalno-użytkowego. Będzie przeprowadzony na pozostałym obszarze. Cała gmina objęta siecią ma być do końca 2026 roku.  W wieloletniej prognozie finansowej zostały przewidziane środki na to działanie. Jeśli jednak udałoby się pozyskać dodatkowe pieniądze, realizacja zadania przebiegłaby szybciej.

– Cały czas trwają prace nad pozyskanie środków zewnętrznych, co przyśpieszyłoby tempo realizacji inwestycji – przekonuje Roman Przydatek.

Źródło: miedziowefakty.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze