Branża ISP nie przestaje zwiększać wydatków na oprogramowanie

Ostatnie dwie dekady odznaczyły się wyraźnym wzrostem wydatków, które branża ISP przeznaczyła na rozwój oprogramowania potrzebnego do utrzymania sieci oraz bieżącej pracy.

Firma consultingowa MYN Consulting przeprowadziła swoje badania na grupie 30 przedstawicieli branży telekomunikacyjnej. Wydatki inwestycyjne w tym segmencie wzrosły w 2019 r. o prawie 17%, z czego znaczny wzrost ujawnił się w ciągu ostatnich dwóch lat, a telkomy wydały 50 mld USD na software. Ma to związek z wdrażaniem rozwiązań z zakresu SDN (software-defined networking) oraz NFV (network functions virtualization). Oprogramowanie dla SDN/NFV oraz 5G będzie skutkowało dalszym wydatkom.

Analitycy zwracają uwagę, że firmy zwiększają swoje budżety przeznaczone na wytworzenie własnego oprogramowania, ale utrzymanie tego trendu w czasach kryzysu ekonomicznego, będzie wyzwaniem. Ocenia się, że potrzebne rozwiązania będą nabywane od dostawców topowych rozwiązań.

Wdrażanie nowości w oprogramowaniu poniesie za sobą również wzrost wydatków na cyberbezpieczeństwo organizacji i jej składników. To również trend obserwowany pod koniec 2019 r. Bieżący rok będzie jednak pełen wyzwań dla firm IT, ze względu na opóźnienia i załamania w łańcuchach dostaw oraz konieczną redukcję personelu.

Źródła:

mtnconsulting.biz

information-age.com

globenewswire.com