TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bitcoin, kryptowaluty i blockchain – wprowadzenie

Po opublikowaniu poprzedniego felietonu o kryptowalutach, zostałem zapytany o podstawowe zagadnienia związane z tym tematem. Tak więc zapraszam do lektury krótkiego wprowadzenia o bitcoinie i technologii blockchain.

Bitcoin to forma cyfrowej waluty i ogólnoświatowy system płatności. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, takich jak wybite monety lub drukowane banknoty, jest on tworzony i przechowywany elektronicznie. I w przeciwieństwie do waluty kontrolowanej przez bank centralny, żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje bitcoina, a co za tym idzie, żaden organ nie może manipulować wartością ani destabilizować sieci.

Pytania odnosiły się też do samego procesu wydobycia kryptowaluty zwanego potocznie kopaniem. Korzystając z potężnych procesorów komputerowych, poszczególni górnicy lub grupy pracujące razem zasadniczo rozwiązują złożony problem matematyczny, który nie tylko odkrywa nowy bitcoin, ale także służy do utrzymania bezpieczeństwa i integralności wszystkich transakcji, które odbywają się w cyfrowej rzeczywistości.

Wydobywanie wirtualnej waluty to proces dodawania nowych transakcji do blockchaina bitcoinów. Podstawową technologią, która napędza tę niezmienność i bezpieczeństwo, jest szyfrowanie kryptograficzne. Ma to charakter charakter probabilistyczny – każdy użytkownik sieci aktywnie weryfikujący transakcje po spełnieniu określonego warunku, statystycznie bardzo mało prawdopodobnego, ma szansę wygenerować bitcoin i otrzymać tzw. dowód pracy (ang. proof of work). Dokonywane obliczenia mają za zadanie potwierdzić wcześniejsze transakcje bitcoinowe, co sprowadza nas do ważnego zagadanienia – wyjątkowości tej formy waluty.

Kilka cech, które wyróżniają bitcoin:

  • jest zdecentralizowany – o tym wyżej,
  • dane osobowe nie są identyfikowane z transakcjami – ta cecha chroni użytkowników przed m.in. kradzieżą tożsamości, ale także doprowadziła do tego, że bitcoin stał się popularną metodą płatności na nielegalnych czarnych rynkach,
  • minimalne opłaty transakcyjne – obecnie opłaty związane z płatnościami w bitcoinach są dość niskie. Giełdy bitcoin mogą oferować różne usługi, w których opłaty różnią się w zależności od rodzaju transakcji, ale ogólnie rzecz biorąc, opłaty te są zwykle niższe niż w przypadku kart kredytowych lub PayPal,
  • mniejsze ryzyko dla handlowców – ponieważ transakcji bitcoin nie można cofnąć, nie należy nosić przy sobie żadnych danych osobowych i są one bezpieczne, handlowcy są lepiej chronieni przed wszelkimi stratami, które mogą wystąpić w wyniku nieuczciwego użycia karty kredytowej,
  • to prawdziwa globalna waluta – wartość wirtualnej waluty jest taka sama na całym świecie i może być używana w każdym kraju. Żaden kraj nie może nadmiernie zawyżać wartości ani jej dewaluować, na przykład zarabiając więcej.

Dowiedzieliśmy się już też, że bitcoin funkcjonuje na protokole znanym jako blockchain. Czym jest zatem blockchain? Najłatwiej go zdefiniować jako rozproszoną bazę danych, która jest współużytkowana przez węzły sieci komputerowej. Blockchain przechowuje informacje w formie elektronicznej w formacie cyfrowym. Grupy informacji przechowywane w ten sposób są znane jako bloki. Poszczególne bloki mają określoną pojemność pamięci, a po wypełnieniu są zamykane i łączone z wcześniej wypełnionym blokiem, tworząc łańcuch danych zwany łańcuchem bloków (ang. blockchain). Nowe informacje zapełniają natomiast kolejny blok, który dodawany jest do łańcucha.

Celem blockchain jest umożliwienie rejestrowania i rozpowszechniania informacji cyfrowych, ale nie ich edytowania. W ten sposób protokół jest podstawą niezmiennych ksiąg lub zapisów transakcji, których nie można zmienić, usunąć ani zniszczyć. Fachowo nazywa się to technologią rozproszonej księgi (DLT).

Chociaż technologia blockchain była opisywana już od 1991 roku, to po raz pierwszy w odniesieniu do użytkowej aplikacji, pojawiła się, gdy Satoshi Nakamoto opublikował w sieci swój artykuł przedstawiający światu kryptowalutę bitcoin. Co ciekawe, wydaje się, że tekst Nakamoto nieprzypadkowo opublikowany został w 2008 r., gdy zaufanie do banków było niskie. W ten sposób nowa kryptowaluta szybko wzbudziła zainteresowanie podmiotów, które poszukiwały alternatywnych metod transakcji finansowych.

Co jeszcze warto wiedzieć? Otóż równie ważne dla działania Bitcoina są giełdy cyfrowe, ponieważ umożliwiają zwykłym użytkownikom kupowanie lub handel wirtualnym środkiem płatniczym, zwiększając w ten sposób liczbę transakcji w sieci. Wreszcie klucze kryptograficzne i portfele są niezbędne do uzyskania dostępu do bitcoina i przechowywania go.

Bitcoin to również najbardziej udana z setek prób stworzenia wirtualnych pieniędzy za pomocą kryptografii. Zainspirował on setki naśladowców, ale pozostaje największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

Popularność kryptowalut ciągle rośnie. Leżący w Ameryce Północnej Salwador uczynił bitcoin prawnym środkiem płatniczym 9 czerwca 2021 r. To pierwszy kraj na świecie, który wykonał taki ruch. Na grupie DrMiŚOT na Facebooku również znajdziecie entuzjastów, którzy dzielą się wiedzą o tym zagadnieniu.

Do tematyki powrócę również jeszcze na łamach ISPortal.pl. Opowiem o bezpieczeństwie kryptowalut i najsłynniejszej kradzieży na giełdzie wirtualnej waluty, dokonanej przez grupę Mount Gox.

Źródła:

  • investopedia.com
  • chamberplan.ca

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze