Białoruś. Parlamentarzyści apelują o obniżenie kosztów połączeń telekomunikacyjnych

545
fot. Pixabay

Zespół parlamentarny ds. Białorusi apeluje do operatorów telekomunikacyjnych o obniżkę stawek za połączenia telefoniczne i internetowe z Białorusią.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz i Michał Szczerba, a także europoseł Andrzej Halicki apelowali o obniżkę podczas konferencji prasowej. „Kluczowe dla powodzenia wielkiej akcji zapewnienia protestu obywatelskiego na Białorusi jest zapewnienie łączności, jest zapewnienie dostępu do internetu, możliwości komunikowania się ze sobą społeczeństwa” – powiedział szef zespołu Robert Tyszkiewicz (KO).

„W tej sytuacji niezmiernie ważne jest to, żeby obniżyć koszty łączności, jeśli chodzi o prowadzenie rozmów, przesyłanie SMS-ów, przesyłanie danych poprzez mobilny internet z Białorusi do Polski. Bardzo wiele informacji, jak wygląda protest, przekazywanych jest przez kanały internetowe” – dodał.

Na konferencji obecny był inicjator apelu, Aleś Zarmbiuk z Fundacji Białoruski Dom. Przyznał, że co prawda internet na Białorusi jest już przywrócony, ale protesty zapewne będą kontynuowane i internet znów zapewne będzie wyłączany. Stąd jego fundacja wystąpiła do Izby Teleinformatyki i Telekomunikacji oraz wszystkich operatorów, by obniżyli ceny SMS-ów i telefonów dla Białorusinów, posiadających polskie karty SIM. „Dziękujemy Zespołowi Parlamentarnemu za wsparcie tej inicjatywy” – powiedział Zarembiuk.

Źródło: PAP