TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bank Gospodarstwa Krajowego i Alior Bank przyczynią się do budowy sieci szerokopasmowej w Polsce.

 
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Alior Bankiem na udzielanie „pożyczek szerokopasmowych” ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Już we wrześniu pierwsze pożyczki na rozwój infrastruktury szybkiego internetu trafią do firm telekomunikacyjnych.
Za pośrednictwem banku do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych trafi  40 mln zł, z możliwością zwiększenia puli środków do 100 mln zł. Porozumienie zakłada też, że Alior Bank przeznaczy na te projekty niemal 10 mln zł ze środków własnych. „Pożyczki szerokopasmowe” przeznaczone są dla firm telekomunikacyjnych, których w Polsce zarejestrowanych jest ok. 6,5 tys. O preferencyjne finansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy planujący inwestycje w budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnej, zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu (o przepustowości min. 30 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz 100 Mb/s dla szkół). Pojedyncza pożyczka może wynosić  od 20 tys. do 10 mln zł, z okresem kredytowania nawet do 15 lat.
Wiceminister rozwoju, Paweł Chorąży wypowiedział się następująco: Program Polska Cyfrowa ma wzmocnić cyfrowe fundamenty dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju i pełne wykorzystanie możliwości jakie dają technologie cyfrowe. Jednym z założeń POPC jest walka z tzw. wykluczeniem cyfrowym, a jego beneficjentami są gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy. Dlatego cieszy nas, że zostaje uruchomione kolejne narzędzie służące wyrównywaniu szans”
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu banku, dodaje: BGK jest jedną z kluczowych instytucji w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Program Polska Cyfrowa, który przewiduje m.in. zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu, pomaga wspierać zrównoważony rozwój regionów. Już 100 lat temu Nikola Tesla przewidział, że kiedyś będziemy mogli oglądać różne wydarzenia – na przykład mecze piłki nożnej czy nawet katastrofy naturalne, jakbyśmy tam byli osobiście. Ta wizja spełnia się na naszych oczach. Internet jest naszym oknem na świat, daje nam dostęp do informacji. Wierzę, że środki z programu przyczynią się do tego, że Polacy będą mogli oglądać świat nawet z najmniejszych zakątków kraju.
 

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...