TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Badanie gmin pod kątem wspierania przedsiębiorców telekomunikacyjnych

Firma Audytel S.A. dokonała na zlecenie UKE analizy działań podejmowanych przez gminy w celu wsparcia przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Chodziło o rozwój sieci telekomunikacyjnych i działania gmin na rzecz konkurencyjności rynku. Uwzględniono też ograniczenia prawne, które utrudniają współpracę przedsiębiorców z jednostkami samorządowymi.

Badanie przeprowadzono  pod koniec 2021 r. na próbie 1505 gmin. Opracowano na tej podstawie indeks aktywności gmin w zakresie telekomunikacji oraz katalog działań wspierających inwestycje telekomunikacyjne.

Wyniki wskazują na mały wkład gmin w rozwój sieci telekomunikacyjnych. Przede wszystkim większość gmin utrzymuje stawki opłat za zajęcie pasa drogowego w wysokości zbliżonej do górnej granicy obowiązującej w przepisach. Taką sytuację odnotowano w 55 proc. z nich. Ponadto 56 proc. gmin nie posiada dokumentacji związanej z infrastrukturą techniczną, a tej dotyczącej kanałów technologicznych nie ma aż 73 proc.

Główne działanie podejmowane przez gminy w obszarze inwestycji telekomunikacyjnych to związane z wnioskowaniem o przyznanie grantów wspierających cyfryzację – taką odpowiedź zaznaczyło 41 proc. ankietowanych. Udostępnianie hotspotów i publicznych sieci Wi-Fi pojawiło się 26 proc. przypadków.

Tylko 6 proc. zadeklarowało wykorzystania kanałów technologicznych przez zarządców dróg gminnych jako spożytkowane w skali większej niż 21 proc. ich długości.

Gminami, które zostały najlepiej ocenione w badaniu są Lubiszyn (w powiecie gorzowskim), Łomża i Legnica. Trochę słabiej wypadły Ciechanów i Rybnik.

40 proc. ankietowanych gmin planuje w przyszłości podjęcie działań zmierzających do uzyskania cyfrowej dokumentacji zasobów informacyjnych, jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy to miałoby nastąpić. 55 proc. w ogóle nie planuje takiego działania.

Więcej danych w raporcie opublikowanym przez UKE:

Źródło: uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...