Nie będzie żadnych zmian w zasadach zbliżającej się aukcji częstotliwości 5G. Tak w skrócie można posumować wystąpienie prezesa UKE podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Komisja przyjęła informację o stanie przygotowań do wdrożenia sieci 5G w Polsce.
Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zamierza zmieniać ceny wywoławczej, zobowiązań inwestycyjnych ani też limitu zasobów możliwych do uzyskania.
Od zysku na aukcji odstąpił również minister cyfryzacji. Wciąż jednak wyraża obawę, czy przyznane operatorom w ramach aukcji częstotliwości rzeczywiście zostaną wykorzystane do systemów 5G i postulował nawet w pierwszym stanowisku, aby właściwą normę ETSI wpisać do dokumentacji aukcyjnej.
Prezes UKE nie zamierza jednak wprowadzać zmian w dokumentacji aukcyjnej.
– Chcemy pobudzić inwestycje, ale nie chcemy nakładać zobowiązań, które potem okażą się trudne do realizacji i będą wymagały korekt, jak to było wcześniej, w przypadku innych postępowań selekcyjnych. Wyższe zobowiązania pokryciowe niż Polska, przyjęły tylko Niemcy przy dwukrotnie większej liczbie ludności, znacznie wyższej gęstości zaludnienia i znacznie dłuższej sieci szlaków komunikacyjnych – mówił Marcin Cichy w Sejmie.
Operatorzy mają jednak w tej kwestii nieco odmienne stanowisko. Woleliby, żeby cena wywoławcza była niższa (248 mln zł) a zobowiązania inwestycyjne wyższe (Orange postulował 3 tys. stacji jako minimum do 2025 r.).
Nie zmienia się również koncepcja urzędu regulacyjnego odnośnie do pasma C. Ma ono zdaniem prezesa UKE umożliwić sprostanie rosnącemu wolumenowi mobilnej transmisji danych w Polsce, podczas gdy do budowy zasięgu przeznaczone jest pasmo 700 MHz.
Marcin Cichy podkreślił, że pasmo C „będzie podstawowym zakresem do zapewnienia pojemności sieci, a zatem skuteczności konkurowania na rynku”.
Uważa on również, że w aukcji powinni wziąć udział wszyscy czterej operatorzy. Gdyby jednak tak się stało, że któryś z operatorów nie weźmie udziału w aukcji i pozostaną wolne zasoby, to już w 2021 r. ogłosimy kolejne postępowanie – bez spectrum cap’ów i z fiskalnymi priorytetami.
Według nieoficjalnych informacji, aukcja pasma C zostanie formalnie rozpoczęta na początku przyszłego tygodnia.
Źródło: telko.in