Po raz kolejny grupa rosyjskich hakerów z grupy Killnet atakuje polskie firmy. Polskie przedsiębiorstwa każdego dnia muszą odpierać nawet 500 ataków. Tym razem jednym z celów jest Grupa Azoty.
Od początku napaści Rosji na Ukrainę także polska stała się celem rosyjskich akcji w cyberprzestrzeni. Rosyjscy hakerzy atakują głównie podmioty publiczne oraz firmy strategiczne. Tym razem na celowniku znalazła się Grupa Azoty. Hakerzy z Killnet twierdzą, że dokonali już ataku na jej sieć korporacyjną. Informacja o ataku na Grupę Azoty pojawiła się też na twitterowym koncie CyberKnow.
W ramach drobnego upominku od naszego zespołu zatrzymujemy sieć korporacyjną dla pracowników Grupy Azoty Zakłady Chemiczne na czas nieokreślony. Mamy nadzieję, że w fabryce coś wybuchnie i będzie mniej agresywnej szumowiny na świecie – napisała grupa Killnet w oświadczeniu.
Polskie firmy narażone na cyberataki
Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software mówi o tym, że polskie firmy powinny uznać to za sygnał ostrzegawczy. Może to oznaczać, że także inne firmy będą w najbliższym czasie atakowane przez Killnet, dlatego powinny być na to przygotowane.
– To wyraźny sygnał wzmożonych i planowanych ataków na polskie, strategiczne firmy. Celem takiej grupy jest od dawna wzmożenie niepokoju w Polsce, jako aktywnym partnerze, wspierającym Ukrainę podczas wojny. Dodatkowo cyberprzestępcy prowadzą działania mające destabilizować sprawne działanie państwa, gospodarki i życia publicznego – mówi Wojciech Głażewski.
Sytuacja jest trudna, bo od wielu miesięcy polskie firmy strategiczne mierzą się z większą liczbą cyberataków. W samym marcu 2023 roku były atakowane 3670 razy tygodniowo. Daje to ponad 500 ataków dziennie.
Polskie władze świadome cyberzagrożeń
Stanisław Żaryn, zastępca koordynatora służb specjalnych przyznaje, że Polska jest wyraźnym celem hakerów.
– Niemal codziennie odnotowujemy próby blokowania ważnych serwisów państwowych. Te działania prowadzone są głównie przez hakerów działających na rzecz Rosji – stwierdził Stanisław Żaryn
Źródło: dobreprogramy.pl