TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Atak DDos – czym jest? Czy jest karalny?

Atak DDoS, czyli Distributed Denial of Service, to jedna z najpopularniejszych metod cyberataku, która polega na przeciążeniu serwera lub sieci komputerowej przez wysyłanie dużej liczby żądań. Atak ten ma na celu zablokowanie dostępu do usług lub danych.

Atak DDoS jest skutecznym narzędziem, które może poważnie wpłynąć na funkcjonowanie usług internetowych, co może prowadzić do strat finansowych oraz reputacyjnych dla firm.

DDoS – co to?

Atak DDoS jest złożoną techniką, która wykorzystuje botnety, czyli sieci zainfekowanych komputerów, które wykonują atak na żądanie hakerów. Ataki DDoS są prowadzone z różnych powodów. Często ataki te są wykorzystywane w celach szantażu, wymuszeń finansowych lub chęci zniszczenia.

Atak DDoS jest skuteczną metodą, ponieważ przeciążenie serwera lub sieci powoduje spowolnienie lub zablokowanie dostępu do usług lub danych. Może to prowadzić do poważnych problemów dla firm, zwłaszcza dla tych, które oferują usługi online.

Czy DDoS jest karalny?

Ataki DDoS są karalne zgodnie z polskim prawem. Wszelkie próby ataku na serwery lub sieci komputerowe są traktowane jako przestępstwo. Atak DDoS jest nielegalny i niebezpieczny. Odpowiedzialność prawna za atak DDoS może zostać postawiona zarówno osoby bezpośrednio wykonującej atak, jak i osoby, które w jakikolwiek sposób pomogły w jego przeprowadzeniu.

W przypadku ataku DDoS znajdzie zastosowanie art. 268 kodeksu karnego stanowiący, że:

§ 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia zapis istotnej informacji albo w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia osobie uprawnionej zapoznanie się z nią, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 dotyczy zapisu na komputerowym nośniku informacji, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Kto, dopuszczając się czynu określonego w § 1 lub 2, wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Zatem najwyższa możliwa kara to 3 lata pozbawienie wolności.

Atak DDoS to poważne zagrożenie

Atak DDoS to poważne zagrożenie dla funkcjonowania serwerów i usług internetowych, a jednocześnie czyn karalny zgodnie z polskim prawem. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie środki zabezpieczające przed atakami tego typu oraz zgłaszać przypadki ich wystąpienia organom ścigania. Firma oferująca usługi internetowe powinna zawsze pamiętać o zabezpieczeniu swojej infrastruktury przed atakami DDoS, ponieważ skutki takiego ataku mogą być bardzo poważne dla jej biznesu.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...