Atak ransomware wywołał stan wyjątkowy w Oakland

Oakland, Fot. BayAreaMetro

Miasto Oakland w Stanach Zjednoczonych ogłosiło lokalny stan wyjątkowy po ataku ransomware na systemy miejskie. Spowodowana nim awaria sprawiła, że wiele urzędów i placówek medycznych miało problemy w funkcjonowaniu lub zostało całkowicie wyłączonych.

Cyberatak na systemy miejskie Oakland miał miejsce 8 lutego.

Centrala 911, pogotowie przeciwpożarowe i systemy finansowe miasta nie zostały naruszone, jednakże przełączenie sieci w tryb offline w celu powstrzymania ataku powoduje, że wiele systemów pozostaje wyłączonych. Departamenty miasta opracowują plany dalszego bezpiecznego świadczenia usług publicznych – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Miejski dział IT współpracuje z ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa, aby odzyskać siły po ataku, zaś ogłoszenie lokalnego stanu wyjątkowego pozwoliło władzom miasta przyspieszyć zakup sprzętu i materiałów, a także aktywować pracowników ratowniczych i wydawać zamówienia w trybie przyspieszonym.

Odbudowa sieci

Miasto pracuje obecnie nad przywróceniem systemów, których dotyczy problem. Władze zapewniają, ze działając tak szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Mieszkańcy Oakland wciąż mają jednak trudności z pobieraniem płatności, przetwarzaniem raportów oraz wydawaniem różnorodnych pozwoleń i licencji.

Zachęcamy obywateli do wysyłania e-maili do punktów usługowych, które chcą odwiedzić, w celu uzyskania informacji na temat godzin funkcjonowania danej instytucji – ogłosiły władze.

Nie jest jasne, kto stoi za atakiem. Nie podano również czego żąda w zamian za klucze deszyfrujące i powstrzymanie wycieku danych należących do miasta.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe, bleepingcomputer.com