TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Atak ransomware wywołał stan wyjątkowy w Oakland

Miasto Oakland w Stanach Zjednoczonych ogłosiło lokalny stan wyjątkowy po ataku ransomware na systemy miejskie. Spowodowana nim awaria sprawiła, że wiele urzędów i placówek medycznych miało problemy w funkcjonowaniu lub zostało całkowicie wyłączonych.

Cyberatak na systemy miejskie Oakland miał miejsce 8 lutego.

Centrala 911, pogotowie przeciwpożarowe i systemy finansowe miasta nie zostały naruszone, jednakże przełączenie sieci w tryb offline w celu powstrzymania ataku powoduje, że wiele systemów pozostaje wyłączonych. Departamenty miasta opracowują plany dalszego bezpiecznego świadczenia usług publicznych – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Miejski dział IT współpracuje z ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa, aby odzyskać siły po ataku, zaś ogłoszenie lokalnego stanu wyjątkowego pozwoliło władzom miasta przyspieszyć zakup sprzętu i materiałów, a także aktywować pracowników ratowniczych i wydawać zamówienia w trybie przyspieszonym.

Odbudowa sieci

Miasto pracuje obecnie nad przywróceniem systemów, których dotyczy problem. Władze zapewniają, ze działając tak szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Mieszkańcy Oakland wciąż mają jednak trudności z pobieraniem płatności, przetwarzaniem raportów oraz wydawaniem różnorodnych pozwoleń i licencji.

Zachęcamy obywateli do wysyłania e-maili do punktów usługowych, które chcą odwiedzić, w celu uzyskania informacji na temat godzin funkcjonowania danej instytucji – ogłosiły władze.

Nie jest jasne, kto stoi za atakiem. Nie podano również czego żąda w zamian za klucze deszyfrujące i powstrzymanie wycieku danych należących do miasta.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe, bleepingcomputer.com

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...