Vectra ma dopłacić kilkanaście milionów złotych za emisję materiałów między listopadem 2013 i majem 2015, a do tego odsetki i opłaty za proces. Spółka zamierza jednak złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, a kibicują jej także inni operatorzy.
Vectra ma umowę licencyjną ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (SFP-ZAPA), ale zdaniem sądu apelacyjnego niewłaściwie się z niej rozliczała (nie umieszczała w rozliczeniach wszystkich wpływów z reemisji materiałów). Stowarzyszenie Filmowców Polskich opublikowało też niedawno oświadczenie związane z wyrokiem, stwierdzając, że stanowi on ostateczne potwierdzenie słuszności stanowiska SFP-ZAPA, iż wszystkie wpływy uzyskiwane przez operatorów z tytułu świadczenia usług reemisji programów telewizyjnych, w tym z tzw. opłat infrastrukturalnych, powinny być zaliczane do podstawy rozliczeń opłat licencyjnych […]
Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej jest jednak zdania, że wyrok pokazuje jedynie jak wadliwy i niedopracowany jest system zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi w Polsce. Operatorzy odbierają też stanowisko SFP-ZAPA jako kolejną próbę nieuprawnionego kształtowania prawa oraz wymuszenia dodatkowych opłat od operatorów. Stanowisko PIKE wspiera Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza oraz Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji MEDIAKOM. Ich zdaniem jest to próba bezpodstawnego zwiększenia wysokości tantiem autorskich kosztem operatorów telekomunikacyjnych oraz ich klientów.
Jeśli Vectra ostatecznie przegra sądową batalię prawdopodobnie zajdzie konieczność zwiększenia opłat za reemisję programów telewizyjnych i dostęp do Internetu.
Czytaj też:
https://isportal.pl/oswiadczenie-zarzadow-kike-ztk-i-mediakom-w-sprawie-oplat-dla-ozz/