TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w internecie? Rodzicu, nie zagub dziecka w sieci

W tym roku dzieci, jeszcze więcej czasu niż dotychczas, spędzają w internecie. Także zbliżające się ferie, w związku z obostrzeniami, wielu nastolatków spędzi przed komputerem. Co może zrobić rodzic, by uchronić swoje dziecko przed internetowymi zagrożeniami? Podobnie jak w „normalnym” życiu – także online dzieci potrzebują przewodnika. Rodziców – przypomina minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Eksperci mają jednak świadomość, że nie każdy rodzic musi wiedzieć, jak mądrze i skutecznie towarzyszyć dziecku w sieci. Z pomocą przychodzi Akademii Cyfrowego Rodzica, która przygotowała webinaria i filmy dotyczące sharentingu, sextingu, FOMO, wpływu mediów społecznościowych i gier na dzieci.

Spotkania online odbywały się na profilach Facebookowych i na kanale Youtube „Nauka. To Lubię”, prowadzonym przez popularnego dziennikarza i ambasadora kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” Tomasza Rożka. Autor zaprosił do rozmowy ekspertów, którzy tłumaczyli, czym są internetowe zagrożenia, ale i jak się przed nimi chronić lub radzić sobie z ich konsekwencjami.

Kto ogląda zdjęcia Twoich dzieci?

40 proc. rodziców dzieli się w internecie zdjęciami i filmami, na których są ich dzieci. Rocznie statystyczny rodzic wrzuca do sieci średnio 72 zdjęcia i 24 filmy ze swoimi pociechami. Większość z nas myśli, że widzą je tylko nasi znajomi. A jak jest naprawdę?

Tomasz Rożek wraz z ekspertką NASK Martą Witkowską i dr Martą Majorczyk zastanawiali się, jak mądrze dzielić się zdjęciami swoich dzieci w internecie, jakie zdjęcia są nieodpowiednie, aby udostępniać je w sieci oraz jakie konsekwencje mogą nas spotkać kiedy do sieci wrzucimy za dużo?

Intymność w sieci

42 proc. polskich nastolatków w wieku 15-18 lat otrzymało kiedyś od innej osoby intymne materiały, a 13 proc. wysłało swoje nagie zdjęcia lub filmy innym – to wyniki badań NASK. Zastanawialiście się kiedyś, czy Waszych dzieci na pewno nie ma w tej grupie?

O przyczynach i konsekwencjach sextingu, czyli dzielenia się intymnymi materiałami w sieci – Tomasz Rożek rozmawiał z prof. Małgorzatą Janas-Kozik oraz Anną Kwaśnik z Dyżurnet.pl.

Lęk przed odłączeniem

Dwa miesiące – tyle czasu w skali roku spędzają w sieci typowe nastolatki. Rekordziści są w niej nawet cztery miesiące. FOMO, czyli lęk przed odłączeniem, może dotknąć każdego, niezależnie od wieku.

Jak sprawdzić, czy moje dziecko ma FOMO? A jeśli tak, to jak mu pomóc, by to zwalczyć? Tomasz Rożek zaprosił do rozmowy o tym zjawisku Justynę Jasiewicz z KPRM (wcześniej Ministerstwa Cyfryzacji) oraz ekspertkę Akademii NASK – Annę Borkowską.

Cyfrowy kontakt

Czy tego chcemy, czy nie media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Dorosłym zastępują prasę i telewizję, dla nastolatków są platformą kontaktu z rówieśnikami i źródłem rozrywki.

Czy zastanawialiście się jak media społecznościowe wpływają na samopoczucie i zachowanie dziecka? Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Jak rozmawiać z dzieckiem o korzystaniu z social mediów? A może ich całkowicie zabronić? O tym Tomasz Rożek rozmawiał z ekspertką Akademii NASK Martą Witkowską oraz dr Maciejem Dębskim.

Czy to jeszcze rozrywka?

Dostęp do gier komputerowych jest coraz łatwiejszy. Wystarczy smartfon lub komputer i w miarę dobre łącze internetowe. Czy rodzice powinni kontrolować, w co, z kim i jak długo grają ich dzieci? Jak rozmawiać z dziećmi o bezpiecznym graniu? Jakie gry mogą negatywnie wpłynąć na zachowanie i rozwój naszych pociech? Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców? I co zrobić, kiedy nie wiemy, co robić? Jak reagować, a czego unikać?

Na te i inne pytania Tomasz Rożek szukał odpowiedzi wraz z ekspertką Akademii NASK Martą Witkowską i dr Magdaleną Śniegulską.

Zacznij od siebie

Akademia Cyfrowego Rodzica to jeden z elementów działań, które realizowane są w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”. – Sam jestem ojcem dzieci, które korzystając z internetu i mogą być narażone na obecne w sieci niebezpieczeństwa. Podobnie jak inni rodzice potrzebuję wskazówek, w jaki sposób im towarzyszyć, i jak nie zagubić ich w sieci – mówi Tomasz Rożek, ambasador naszej kampanii.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...