TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Amerykańskie Google Cloud nad polskim niebem

Amerykański gigant Google Cloud wszedł w partnerstwo strategiczne z Grupą Polsat Plus. Zyska ona długoterminowe wsparcie i poprzez spółki będzie mogła oferować rozwiązania chmurowe oparte na Google Cloud.


W ramach współpracy między Google Cloud i Grupą Polsat Plus amerykańska firma podpisze swoją pierwszą w Polsce umowę zakupu zielonej energii. Produkcja będzie odbywać się przez farmę wiatrową Przyrów (woj. śląskie) należącą do Grupy Polsat Plus i ZE PAK.

Tę inwestycję koncern ogłosił już na początku tego roku. Moc farmy liczone jest na 50,4 MW. Uruchomiona zostanie w IV kw. 2024 r.  Inwestycja pochłonie 342 mln zł.

Grupa Polsat Plus z Chmurą Google’a

Strategiczne partnerstwo między firmami zakłada migrację części infrastruktury IT Grupy Polsat Plus do zasilanych zieloną energią usług chmurowych Google’a. Pracownicy IT spółek grupy takich jak Polkomtel czy Netia mogą liczyć na wsparcie szkoleniowe od Google’a. Dotyczyć ono będzie rozwiązań chmurowych, uczenia maszynowego czy AI.

Firma Zygmunta Solorza będzie też mogła oferować rozwiązania chmurowe bazujące na Google Cloud. Odbywać się to będzie głównie przez Netię czy Oktawave kupionej w 2022 r. od Grupy Fabrity (K2).

Źródło: crn.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...